Japonci so znani kot deloven narod, ki nikoli ne odneha. A to ne pomeni, da njih nikoli ne prime lenoba, le že od majhnih nog se učijo, kako jo premagati.
Raziskali smo sedem japonskih tehnik in modrosti, ki govorijo o preprečevanju lenobe in spodbujajo motivacijo za nadaljevanje ter vključujejo koncept, da se potrudiš po svojih najboljših močeh.
Preberite še:
- Skrivnosti japonske diete za zdravo in vitko telo
- Najboljša hrana za vsak del telesa. Kaj pomaga srcu, kaj možganom, očem…?
1. Kajzen
Majhne izboljšave
Kajzen se nanaša na osredotočanje na majhne izboljšave vsak dan. Cilj je postati vsak dan za odstotek boljši, namesto da bi stremeli k popolnosti od samega začetka. Kajzen spodbuja k majhnim, dosegljivim ciljem in postopnim dobičkom.
Poskusite: vključite to filozofijo v svoje življenje tako, da zjutraj pospravite posteljo, preden zapustite spalnico. Majhna stvar, ki se spodbuja dobro počutje, ni nujno, da je hotelsko popolna, lahko pa presenetljivo pripomore k dobremu počutju in občutku dosežka. Hvaležni si boste za svoj mali napredek, ko boste zvečer spet obiskali svojo spalnico.
2. Šinrin-joku
Umetnost gozdnega kopanja
Šinrin (gozd) in joku (kopel) pomeni prakso preživljanja časa na prostem z naravo. Po besedah izdelovalcev japonsko navdihnjene kopalne linije Earl Of East, vdihavanje gozdnega vzdušja dokazano znižuje srčni utrip, zmanjšuje stres in izboljša vaš imunski sistem. Pravzaprav ima čuječno preživljanje časa v naravi številne koristi za um, telo in dušo.
Namig: vadba umetnosti gozdnega kopanja ni nujno celodnevni dogodek v gozdu. Bodite ustvarjalni! Dvorišča, skupni vrtovi, celo strehe so lahko popoln kraj za uporabo te tehnike. Gozdno kopanje lahko izvajate povsod, kjer se lahko potopite v naravo. Potrebujete vizualno iztočnico? Predstavljajte si miren gozd Akasava v Naganu; gosto poseljena s stoletnimi japonskimi cipresami in nežno tekočimi potoki.
3. Ikigaj
Tvoj razlog za bivanje
Ikigaj pomeni imeti namen; tvoj razlog za bivanje. Iki pomeni življenje, gaj pa opisuje vašo vrednost ali vrednoto. To je razlog, da se vsako jutro zbudite, in pove, kaj vas žene.
4 pravila za ikigaj
- 1. Počnite, kar imate radi.
- 2. Delajte tisto, v čemer ste dobri.
- 3. Delajte, kar svet potrebuje.
- 4. Delajte, za kar ste lahko plačani.
4. Vabi-sabi
Lepota v nepopolnosti
Koncept vabi-sabija je, da bi morali namesto popolnosti najti lepoto v nepopolnosti. Morda ste videli vabi-sabi v čudoviti japonski keramiki s finimi razpokami, ki so napolnjene z zlatom, da bi poudarili lepoto njihove nepopolnosti. Pozabite na zamisel o pomanjkljivostih in napakah ter sprejmite nepopolne podrobnosti svojega jaza, telesa, preteklosti in sedanjosti.
5. Šošin
Začetniški način razmišljanja
Šošin je koncept iz zen budizma, ki vključuje pristop k stvari z začetniško miselnostjo.
»Če je vaš um prazen … je odprt za vse. V glavi začetnika je veliko možnosti, v glavi strokovnjaka pa malo,« Shunryn Suzuki (avtor knjige Zen Mind, Beginner’s Mind).
Poskusite začeti nalogo ali nov cilj z mislijo na ta koncept ter imeti svež in nepristranski pogled. Morda boste presenečeni, kako vaš um sprejema nove ideje!
6. Hara hači bu
Zadovoljen, ne poln
Nehajte jesti, ko ste 80-odstotno siti, namesto 100-odstotno. Filozofija temelji na ideji, da je večja verjetnost, da se boste počutili leni ali počasni, če jeste preveč. Pozorni bodite pri izbiri in količini hrane ter čez dan jejte živila, ki podpirajo energijo, zvečer pa tista, ki sproščajo in umirjajo.
7. Ganbaru
Po svojih najboljših močeh
To pomeni, da je treba biti potrpežljiv in narediti najboljše, kar je možno. Lahko si ga razlagamo kot vztrajnost. Gre za to, da z vztrajnostjo krmarite skozi težke čase, da dosežete cilj.
Preberite še: 9 prijaznih načinov, kako premagati zimsko lenobo
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?