Na naše počutje vpliva tudi cikličnost narave. In prav jeseni se pogosto pojavijo otožnost, črnogledost, občutljivost, razdražljivost, slabši spanec ... Stanje pa se pogosto odraža še na partnerskem odnosu, pri otrocih in v službi.
Jeseni vse obmiruje, zastane in tako vztraja vso zimo. Manj je sončnih dni in s tem manj svetlobe, več pa je vlage, ki ima tudi svoj vpliv na naše počutje.
Tudi če se ne bi ozirali na nič drugega, je dovolj že to, da smo izpostavljeni občutno manjši količini svetlobe kot v 'toplih' mesecih. Ne le zaradi vremena, ki je manj sončno, ampak tudi zaradi našega načina življenja, saj se v teh mesecih zunaj manj zadržujemo. In posledično se lahko pokažejo znaki sezonske depresije.
Kako si lahko pomagamo?
Pomagajmo si predvsem s tem, da smo veliko na svežem zraku, da gremo npr. na sprehod čez dan, ko je še svetlo, sploh ob sončnih dnevih. Seveda je rekreacija tudi tista, ki nas bo polnila z energijo.
Zelo pomaga tudi, če se obdamo z energijo bližnjih, ljubih oseb, torej da smo čim več v družbi in se ne zapiramo vase. Kakršnakoli komunikacija, predvsem osebna, je zelo dobrodošla.
Poskrbimo, da so prostori svetli, pa čeprav uporabljamo 'umetno svetlobo'.
Pazimo tudi pri prehrani. Ta naj ne bo 'pretežka'.
V težjih primerih se stanje dodatno obravnava s psihoterapijo.