Kako izbrati pravi model sončnih očal

28. 6. 2001
Deli
Kako izbrati pravi model sončnih očal (foto: Profimedia)
Profimedia

S sončnimi očali je podobno kot z urami: večina si privošči ena, pa še tista nosijo tako dolgo, dokler jih ne pozabijo na kakšni gostilniški mizi.

Med modnimi dodatki imajo sončna očala prav posebno mesto. Z njimi ste lahko videti kot filmski zvezdniki ali kot kak nadležen mrčes, predvsem pa naj bi bila na vašem nosu zato, da bi vaše oči obvarovala pred sončnimi žarki. Ko nas zapeljejo različni modni modeli z neverjetno nizkimi cenami, pa na slednje največkrat kar pozabimo.

Kot so nas učili že v osnovni šoli, sončna svetloba vsebuje poleg vidnega spektra in infrardečih toplotnih žarkov tudi za oko nevidne, a zelo škodljive, ultravijolične žarke. Slednje delimo v dve skupini:

UV-A in UV-B.

  • Prvi, enako močni vse leto, lahko povzročajo prezgodnje staranje kože, opekline in celo kožnega raka,
  • drugi, intenzivnejši v poletnih mesecih, pa so še za kanček nevarnejši.

In prav pred ultravijoličnimi žarki je treba, tako kot kožo, zaščititi tudi oči. Zaradi tega in zato, da bi ob močni pripeki sploh kaj videli, so ob koncu 19. stoletja iz rahlo obarvanega stekla izdelali prva sončna očala.

Četudi boste za kakovostna očala odšteli več, ste lahko prepričani, da ste dobro naložili. S slabimi sončnimi očali boste namreč dosegli le to, da se bodo zaradi zatemnjenih stekel vaše zenice še bolj razširile, UV žarki pa bodo lahko nemoteno prodirali v vaše oko.

Že veste kaj so ...

Polarizirana sončna očala?

To so očala, s katerimi je mogoče zmanjšati odblesk z ravnih, bleščečih površin, kakršni sta voda ali cesta. Ko se sončna svetloba odbija od ravne površine, ustvarja horizontalno polarizirane svetlobne valove. Polarizirana sončna očala pa so zasnovana na principu vertikalno orientiranih polarizatorjev v lečah. V kombinaciji se eni in drugi učinkovito nevtralizirajo in tako se zmanjša bleščanje.

Fotokromatske leče?

To je vrsta leč, ki spreminjajo barvo glede na količino svetlobe (UV-žarkov), ki jo sprejmejo. Ob močnejši svetlobi tovrstne leče potemnijo, ob manj močni svetlobi pa posvetlijo. Skrivnost je v posebni aktivni sestavini, ki jo enakomerno primešajo vsaki leči. Večino fotokromatskih leč so sprva izdelovali iz stekla, v zadnjih letih pa jih je vse več narejenih iz plastike oziroma iz polikarbonatov.

Korekcijska sončna očala?

Če sodite med ljudi, ki nosijo korekcijska očala, potem ste verjetno že slišali, da so na trgu na voljo tudi sončna očala, narejena za vaše specifične potrebe. Izdelovalci tudi v tem primeru niso pozabili na modno obliko. Na voljo so pri vseh boljših optikih, v najrazličnejših modelih. Pri nakupu bodite pozorni na vzdržljivost in trdnost okvirjev, kakovost in barvo leč ter splošno vzdržljivost samih očal.

Kako izbrati pravi model?

Men's Health vam razkriva, kako s sončnimi očali prikrijete nepravilnosti na obrazu.

Velik nos:

Izberite očala z nizkim mostičkom. Če je vaš nos tudi malce širši, se v predelu mostička izogibajte temno obarvanim okvirjem, drugače boste pritegnili pozornost na kritično točko obraza.

Zraščene obrvi:

Poiščite preproste, lahke modele, priporočamo vam očala s kovinskimi okvirji.

Visoko čelo:

Izberite očala z ločenim okvirjem v predelu obrvi, tako boste odtegnili pozornost stran od vrha obraza.

Štrleča ušesa:

Poskrbite, da okvir ne bo širši od vašega obraza. Če sega čez meje vašega obraza, bodo vaša ušesa videti še za kak milimeter bolj štrleča.

Bujna pričeska:

Poiščite preprost model z globoko navzdol segajočim okvirjem, ki bo optično podaljšal vaš obraz.

Širok obraz:

Gre zgolj za vprašanje proporcev. Če so okvirji vaših očal premajhni, boste z njimi poudarili velikost obraza, zato raje izberite malce večji model.

Eva Hassl

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?