Kako pravilno prati športna oblačila, da bodo dolgo obstojna

29. 5. 2017
Deli
Kako pravilno prati športna oblačila, da bodo dolgo obstojna (foto: Profimedia)
Profimedia

S športnimi oblačili ne morete ravnati enako kot z oblekami za vsak dan in službo. Ker so iz posebnih materialov, jim morate namreč prilagoditi tudi nego. Zato imamo za vas nekaj nasvetov.

Poglejte tudi, ali ima vaš pralni stroj poseben program za pranje športnih oblačil – kar nekaj proizvajalcev ga namreč že ima.

Športne copate

Kako jih oprati:

Večino športnih in tekaških copat, po domače superg, lahko operemo v pralnem stroju. A seveda najprej odstranite blato, pesek in drugo veliko umazanijo, nato jih dajte v posebno vrečo ali prevleko za blazino.

S supergami perite še brisače ali rjuhe, da ne bodo preveč udarjale ob stene stroja. Perite jih na največ 30 stopinjah, posušite pa jih na svežem zraku.

Kdaj jih vreči stran:

Nekateri pravijo, da bi morali par tekaških superg zamenjati na 400–800 pretečenih kilometrov, a je to seveda odvisno tudi od teže, terena in posedanja stopala vsakega posameznika. Boste pa tudi sami hitro začutili, da copate niso več prave: z obrabo se slabša notranja podpora stopalnega loka, ki je zelo zaželena pri tekačih z izrazitejšo pronacijo. Mehkoba podplata se poslabša ravno na tistih mestih, kjer si jo najbolj želimo, torej tam, kjer so pritiski največji. Včasih pa se nam seveda lahko raztrga tudi blago na opetniku in nam to lahko povzroča žulje.

Športni modrčki

Kako jih prati:

Nikar ne uporabljajte močnih praškov in visokih temperatur, saj bo modrček izgubil elastičnost in oporo. Uporabljajte ekološke praške, ki ne vsebujejo močnih snovi, prav tako ne smete uporabljati mehčalca. Dobro preberite tudi navodila na etiketi. Prav tako ga ne perite s težkimi oblačili in tkaninami, kot so kavbojke in brisače, ki bi ga lahko med centrifugo zmečkale.

In ko smo že pri športnih modrčkih: še enkrat preverite, ali nosite pravo številko, kajti večina žensk ima napačno. Pri športu je modrček res zelo pomemben.

Kdaj ga vreči stan:

Ženske boste zelo hitro začutile, kdaj je modrček že tako razvlečen, da ne služi več svojemu namenu. Pri športu je modrček res zelo pomemben, zato ga zamenjajte vsakih 12 mesecev, če ste res aktivni.

Tekaške hlače (pajkice)

Kako jih prati:

Najboljši način, da podaljšate življenje najljubšim pajkicam, je, da jih perete na nizkih temperaturah, ne uporabljate mehčalca za perilo in jih ne sušite v sušilnem stroju, saj bo uničil njihovo elastičnost.

Kdaj jih vreči stan:

Hitro boste ugotovili, da so tekaške hlače že obrabljene, ko vam elastika v pasu ne bo več držala, ko bodo na nekaterih mestih postajale praktično prozorne od obrabljenosti in vam bodo med tekom lezle dol. Vložite denar v dobre tekaške hlače, ki jih boste uporabljali.

Majice

Kako jih prati:

Če trenirate v bombažnih majicah, majice perite po navodilih in jih lahko sušite tudi v stroju. Bombaž je zelo hvaležen material, a vseeno ni primeren za dolge teke in pohode.

Prave športne majice iz občutljivega in zelo kakovostnega materiala pa perite v hladni vodi in jih sušite na zraku. Obleke obrnite navzven. S tem zavarujete barve in videz oblačila, ki bo dlje časa ostalo lepo, poleg tega se večina 'umazanije' nabira na notranji, in ne na zunanji strani.

Kdaj jih vreči stran:

Tekaške oziroma športne majice so zelo občutljive, še posebej, če začnejo smrdeti. Hitro boste opazili, kdaj so obrabljene pod pazduho in pod prsmi, kjer je trenje največje.

Kako odstraniti močan vonj po potu?

Pred pranjem opremo namočite v hladno vodo, v katero nalijete pol skodelice belega kisa, in jo pustite od 15 minut do pol ure. Pomaga pri vonju in odstrani bakterije. Potem majice seveda operite v pralnem stroju.

Preberite še: Kako pogosto bi morali umivati, čistiti in prati rjuhe, modrčke, lase ...?

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?