Tudi letos, že osmič zaporedoma, se nadaljuje izjemno pozitiven dobrodelni projekt Mladi upi, namenjen mladim nadarjenim posameznikom, ki se šele prebijajo na vrh ter potrebujejo in si zaslužijo vso podporo. Predstavljamo vam 5 od 20 finalistov, ki jemljejo dih s svojo nadarjenostjo.
Alja Turk Hvala, klasični balet, sodobni ples
Alja je dijakinja 4. letnika bežigrajske gimnazije, v popoldanskem času pa, kot pravi sama sebi, vrteča energična plesalka. Šolsko delo učinkovito in uspešno združuje s treningi, nastopi in tekmovanji, pleše že 12 let. Od baleta do sodobnega plesa, jazza in moderna. Svoje plesno znanje nadgrajuje tudi na seminarjih in drugih udeležbah na plesnih akademijah po vsem svetu, kadar je to le mogoče, plesno izobraževanje pa dopolnjuje tudi z urjenjem v koreografiranju in nastopanju. Na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana, na oddelku za sodobni ples, kjer se Alja uči plesati, pravijo, da tako kot plesalka kot osebnost močno izstopa med vrstnicami, saj je popolnoma osredotočena na ples, na cilj, da postane plesalka, je absolutno predana svojemu poslanstvu.
Alja pravi: »Ples je odlična možnost za osebnostni razvoj, odlično sredstvo za izražanje lastnih idej in misli, pripraven za raziskovanje telesnih zmožnosti ...«
An Černe, flavta
An je flavtist, ki prihaja iz glasbene družine, in dijak 4. letnika Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana. Za svoj glasbeni talent in delo je dobil že veliko domačih in tujih nagrad. Že pet let pa je An tudi član zasedbe Terra Folk, kjer igra flavto ter prav tako poje in kot samouk igra violino, zato je pridobil že veliko izkušenj z nastopanjem. Nadgradnjo znanja mu prinašajo udeležbe na izobraževalnih seminarjih, poletnih šolah in delavnicah, ki jih vodijo vrhunski glasbeniki in mentorji z vsega sveta. Na konservatoriju za glasbo v Ljubljani pravijo, da An kot flavtist izstopa iz povprečja s svojo naravno muzikalnostjo, glasbeno improvizacijo in čutom za fraziranje ter da ima toliko umetniškega potenciala, da se bo z lahkoto profiliral v izjemno zanimivega umetnika, in to celo v različnih glasbenih zvrsteh.
An pravi: »Že od malega me navdušuje glasba. Zame predstavlja orodje za najgloblje in najbolj iskreno izražanje čustev. Ko sem na odru, resnično uživam in se prepustim občutkom.«
Žak Mogel, smučarski skakalec
Žak, ki je uspešno zaključil šolanje na Gimnaziji Franceta Prešerna v Kranju, je že četrto leto član slovenske reprezentance v smučarskih skokih, vstopnico za članstvo pa si je pridobil z izjemnimi rezultati na tekmovanjih mednarodnega nivoja v mladinski kategoriji. Že v drugi sezoni je pridobil tudi status mladega A-reprezentanta in konkuriral na tekmovanjih najvišjega nivoja (svetovni pokal). Kljub napornemu urniku in usklajevanju ni nikoli niti za hip podvomil o tem, da so smučarski skoki njegova največja ljubezen in življenjska pot. Njegov cilj je s trdim delom in predanostjo v prihodnosti stopiti na sam svetovni vrh in osvojiti zlato olimpijsko medaljo. Njegov trener Miha Sušnik je med drugim povedal: »Žak je izjemno talentiran smučarski skakalec, ki je med vrstniki nadpovprečen v gibalnih sposobnostih, morfoloških značilnostih, psihološki pripravi in prepoznaven po specifičnem slogu agresivne tehnike smučarskega skoka.«
Žak pravi: »Zaradi oddaljenosti kraja treningov je bila moja strast do skokov vsekakor velik finančni zalogaj za starše. Predvsem so zame žrtvovali ogromno svojega časa. Kljub temu sta me podprla pri tem, da poskusim, ali sem dejansko iz pravega testa.«
Nika Ferjan, balet
Nika je dijakinja 4. letnika baletne šole na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana in ena od najbolj uspešnih mladih plesalk. Njena učiteljica na konservatoriju, Tanja Pavlič, pravi, da po talentu in fizičnih predispozicijah izstopa še med najboljšimi na njihovi šoli: »Dano ji je bilo telo, ki ustreza najbolj zahtevnim baletnim kriterijem tako z vidika gibalnih razsežnosti kot z vidika baletne estetike. Izstopa pa tudi po osebni zrelosti, energiji in zanosu.« Letos se je Nika začela dodatno izobraževati še na baletni šoli John Neumeier v Hamburgu, kamor so jo sprejeli po uspešno opravljeni avdiciji.
Nika pravi: »Decembra bom dopolnila 18 let in bistvo mojega življenja je balet. Ta me, že odkar pomnim, navdihuje s svojo lepoto in lahkotnostjo, najbolj pa uživam v trdem delu, ki je potrebno, da dosežeš elegantnost in lahkotnost.«
Samo Novak, klasična kitara
Dijak 4. letnika Umetniške gimnazije na konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana si glasbeno pot vse bolj uspešno utira kot klasični kitarist. Njegov profesor Anton Črnugelj je povedal: »Njegove naravne danosti so bogatejše od kateregakoli dijaka, ki sem ga vodil skozi srednješolska leta, odločilno razvojno obdobje vsakega umetnika. Ima čvrste roke, dolge prste z močnimi vezmi, vrhunsko fino motoriko ter zanesljivo koordinacijo rok. Vedno je fokusiran na pravilne cilje in ima zavidljiv brezmejen spomin. Za njemu primeren razvoj zdaj potrebuje nove izzive.« Samo je že prejemnik številnih nagrad tako z državnih kot z mednarodnih tekmovanj ter ima že veliko izkušenj z nastopanjem. Deluje tudi kot komorni glasbenik v različnih zasedbah, redno pa se udeležuje tudi seminarjev in predavanj nekaterih največjih svetovnih mojstrov klasične kitare.
Samo pravi: »Moj največji motivator in vzornik je moj oče, Jerko Novak, priznani slovenski klasični kitarist, pedagog in skladatelj, brez katerega verjetno danes ne bi stopal po tej življenjski poti.«
TU si lahko ogledate še videopredstavitve kandidatov in mlade upe spoznate še bolj podrobno.
FOTOGRAFIJE MATEJA JORDOVIČ POTOČNIK
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?