Tudi letos, že osmič zaporedoma, se nadaljuje izjemno pozitiven dobrodelni projekt Mladi upi, namenjen mladim nadarjenim posameznikom, ki se šele prebijajo na vrh ter potrebujejo in si zaslužijo vso podporo. Predstavljamo vam 5 od 20 finalistov, ki jemljejo dih s svojo nadarjenostjo.
Marko Matajič, klavir
Marko, ki izhaja iz glasbene družine, vadi klavir tudi pet ur na dan, in ker obiskuje 4. letnik srednje glasbene šole v Varaždinu, je njegovo življenje precej naporno. Prislužil si je že marsikatero nagrado, študij pa želi nadaljevati na Dunaju ali v Zagrebu. Njegov profesor, Predrag Šantek, je o Marku povedal: »Marko je eden od najperspektivnejših učencev glasbene gimnazije v Varaždinu. Glede na dosedanje delo z njim lahko brez pretiravanja rečem, da gre za izjemno nadarjenega mladega umetnika in pianista, ki je svojo spretnost in muzikalnost dokazal na številnih koncertih ter s številnimi visokimi dosežki na državnih in mednarodnih pianističnih tekmovanjih. Z gotovostjo lahko trdim, da Marko sodi med najbolj obetavne slovenske mlade pianiste.«
Marko pravi: »Moj največji talent in ljubezen je igranje klavirja.«
Peter Gričar Vintar, atletika, skok s palico
Peter se je v atletski klub Brežice vpisal takoj na začetku 1. letnika srednje šole in že nekje v drugem tednu treningov na svojem prvem tekmovanju kot pionir osvojil drugo mesto na pokalu Slovenije v mnogobojih. Nato je šlo vse skupaj samo še navzgor, zlata odličja so se začela vrstiti. Med disciplinami mu je najbolj prirasel k srcu skok s palico, pri katerem je v zelo kratkem času izjemno napredoval in letos osvojil naslov državnega prvaka v svoji kategoriji; prvič je poletel tudi čez magično mejo petih metrov. S tem si je priboril 7. mesto na evropskih lestvicah in 9. mesto na svetovnih IAAF lestvicah med svojimi vrstniki. Njegov cilj je leta 2024 nastopiti na olimpijskih igrah. Njegov trener Jure Rovan je o njem povedal: »Potem ko je Peter dobil prvo povabilo za študij prek luže, vabila dežujejo na dnevni bazi. Opravlja noro dobre treninge, poka od energije in komaj čakamo, da se sezona začne.«
Peter pravi: »S športom se ukvarjam, ker pri tem uživam, in ne le zaradi rezultatov.«
Sara Mihalič, plavalka
Sara je že 11 let plavalka Plavalnega kluba Olimpija. Trenutno je dijakinja Gimnazije Bežigrad v športnem oddelku. Decembra 2017 je odplavala državni rekord na 100 metrov prsno v kategoriji deklic in postala članica državne reprezentance, del katere je zdaj že četrto leto. Na tekmah Plavalne zveze Slovenije pogosto posega po medaljah, na državnih prvenstvih pa je vedno večkratna državna prvakinja v kategoriji mladink in absolutna državna prvakinja v disciplini 200 metrov mešano. Priplavala je še tri medalje v Novem Sadu, na Olimpijskem festivalu evropske mladine 2019 pa je v finalu na 200 metrov prsno osvojila 8. mesto. Njen trener Aleš Poljak je povedal: »Sara se razvija v vsestransko plavalko, saj je poleg prsnega plavanja dodala odlične rezultate tudi v mešanem plavanju. Z dosedanjim delom in rezultati je dokazala, da nosi v sebi potencial, ki ga je vredno razvijati.«
Sara pravi: »Imam močno voljo, saj menim, da lahko uresničim marsikaj, če bom le v to verjela in za to tudi kaj naredila.«
Tim Žnidaršič Svenšek, paraplavanje
Tim pove, da njegovi roki ob rojstvu nista bili razviti kot pri drugih dojenčkih, temveč je imel na vsaki od njiju le po en prst. Ker je imel med odraščanjem težave s hrbtenico in nogami, so mu kot rehabilitacijo predlagali plavanje, in tako so ga starši trikrat na teden vozili v Ljubljano. Kmalu so začeli prihajati tudi odmevni rezultati, najpomembnejše je bilo zlato odličje z zadnjih evropskih paraiger na Finskem leta 2019, kjer je bil najhitrejši na 50 metrov delfin. Tim se šola za računalničarja, trenira in se uči, še raje pa tekmuje. Trenerka Jana Čander je o njem povedala: »Tim je zagnan, vztrajen in perspektiven mlad športnik z veliko motivacije. V letu, ki prihaja, ima cilj debitirati in odplavati finala v svoji paradni disciplini na Evropskem članskem prvenstvu v paraplavanju ter normo za paraolimpijske igre v Tokiu 2021.«
Tim pravi: »S svojo zgodbo želim pokazati in potrditi, da je vse mogoče, ovire so samo v glavi. Da se tudi z dvema prstoma!«
Zala Urh, šah
Zala se je nad šahom navdušila že v prvem razredu osnovne šole in kmalu začela tekmovati. Z vsako tekmo je pridobivala več samozavesti in kot državna prvakinja hitro dobila možnost udeležbe na evropskem in svetovnem prvenstvu. S 13 leti je postala šahovska mojstrica in tako najmlajša šahovska mojstrica v Sloveniji vse do danes. Najbolj ponosna je na 2. mesto na mladinskem svetovnem prvenstvu v Španiji leta 2019. Njen naslednji korak je, da postane velemojstrica, kar je najvišji šahovski naziv. S tem se bo začela njena borba z najmočnejšimi šahistkami na svetu ne samo v mladinski kategoriji, temveč tudi v članski. Njen trener Matej Šebenik pravi: »Zala je večkratna mladinska državna prvakinja in zadnjih nekaj let nepogrešljiva članica reprezentance do 18 let, s katero je 2017 osvojila drugo mesto na evropskem ekipnem prvenstvu v standardnem šahu, leta 2018 pa tudi naslov evropske ekipne prvakinje v pospešenem šahu. Tudi v posamični konkurenci je že večkrat dokazala, da sodi med najboljše igralke svoje generacije v Evropi in na svetu. Zala pa prav tako spada med najboljše slovenske šahistke v članski konkurenci. «
Zala pravi: »S šahom sem takoj začutila povezanost. Navdušuje me, izpolnjuje in gradi mojo osebnost.«
TU si lahko ogledate še videopredstavitve kandidatov in mlade upe spoznate še bolj podrobno.
FOTOGRAFIJE MATEJA JORDOVIČ POTOČNIK
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?