Mobilnik in otrok - kaj svetujejo strokovnjaki

26. 4. 2016
Deli
Mobilnik in otrok - kaj svetujejo strokovnjaki (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Svojega vsakdana si sploh več ne moremo predstavljati brez pametnih telefonov. Toda zaradi njih je v družinah tudi vse več pregovarjanj in prerekanj. Preberite, kako jih preprečiti.

Številne družine pred počitnicami najprej preverijo, ali ima izbrani hotel tudi brezžično spletno povezavo. Če je nima, vedo, da bodo težko pregovorili otroke, da brez kislih obrazov odpotujejo s starši na počitnice.

Tudi v vsakdanjem življenju, med kosilom ali pa pri domačih nalogah, je ta mali zaslon naš stalni spremljevalec. Zdaj ima pametni telefon tudi že skoraj vsak peti sedemletnik. Med 12-letniki skorajda več ni nikogar, ki ga ne bi imel. Tudi odrasli prav nič ne zaostajamo za otroki. Neka evropska raziskava je ugotovila, da vsak tretji že 15 minut po jutranjem vstajanju pošlje prvi SMS.

Kdaj in kako dolgo?

Vprašanje ustreznega trajanja uporabe v večini družin poskrbi za prerekanje. Po izsledkih raziskave Bitkom je 94 % otrok od 10. leta na spletu prav vsak dan. Šestnajstletniki naj bi na spletu preživeli tudi do tri ure na dan.

Določite čas

Noben strokovnjak vam ne more povedati, ali naj bo vaš otrok za računalnikom ali pametnim telefonom eno ali štiri ure. Vsi pa svetujejo, da določite čas za to. Pogovorite se z otrokom in skupaj določita termine in tudi to, v katerih primerih mu boste prepovedali uporabo.

Lahko se dogovorite, da ne sme uporabljati telefona in spleta v popoldanskem času – ko dela naloge in je čas za družino, po večerji pa je spet dovoljena uporaba. Določite, koliko časa. Pazite pa, da bo čas s telefonom in brez njega enakomerno porazdeljen. Otroci, ki so ves vikend na računalniku, so v ponedeljek zelo zmedeni, ko spet velja 'prepoved' uporabe.

Kaj počnejo?

Včasih se je družina zbrala ob televizorju in tako so starši zelo natančno vedeli, koliko časa otroci preživijo pred zaslonom. Pri pametnih telefonih je drugače. Ti tičijo v žepih in otrok nanj lahko pogleda povsem neopaženo. Starši to težko nadzirajo. Tudi ne morejo vedno vedeti, katere aplikacije si je naložil njihov otrok, kaj piše po družabnih medijih in s kom se pogovarja.

Nov najboljši prijatelj?

Verjetno se tudi vi počutite tako. S pametnim telefonom ni nikoli dolgčas. Nič čudnega, da se lahko tudi otroci za cele ure zatopijo vanj. Ne da bi sploh potrebovali premor.

Pametni telefon je vedno na tekočem, je zanimiv in zabaven. Če ima otrok težave, prej vpraša dr. Googla kot pa svojo mamo.

Študija univerze v Mannheimu je dokazala, da 70 % staršev (anketiranih je bilo 500 oseb) meni, da pametni telefoni otrokom prinašajo več slabosti kot pa prednosti.

Stavite na pogovor

Otroku sicer lahko 'zaklenete' spletne strani, do katerih potem ne more dostopati, vendar pa so otroci dandanes tudi že dovolj vešči, da vas hitro prelisičijo in obidejo zanke.

Bolje bo, da otroku zaupate in se z njim pogovorite o smiselnih časovnih obdobjih, ki jih bo preživel na spletu. Le tako se bo naučil odgovornega brskanja po njem.

Nasveti strokovnjakov

1. Geslo za prenose

Prenašanje datotek lahko zaščitite z geslom. Otroci morajo zanj povprašati starše in šele nato lahko naložijo določeno aplikacijo ali novo igrico.

2. Pokažite zanimanje

Kot starši morate vedeti, kako deluje na primer Snapchat ali pa YouKnow. Dovolite otroku, da vam pojasni delovanje različnih aplikacij – tako bodo vedeli, da se zanimate za to, kaj počnejo na spletu.

3. Previdno pri odvzemu

Kazen odvzema pametnega telefona uporabite le takrat, kadar je otrok naredil nekaj napačnega in če je povezano s pametnim telefonom. Sicer je ta kazen preprosto le samovoljna.

4. Dober zgled

Eno najpomembnejših pravil: bodite dober zgled. Tudi za vas naj veljajo dogovorjena obdobja brez telefona.

5. Ravnanje z denarjem

Otrok, ki dobiva žepnino, lahko plačuje tudi del svojih stroškov za mobilni telefon. Tako se nauči, koliko stane brskanje po spletu, telefoniranje in podobno.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?