S tem preprostim trikom boste krompir zaščitili pred škodljivci in si zagotovili zdrav pridelek.
Koloradski hrošč velja za najnevarnejšega škodljivca, ki ogroža pridelek krompirja. Pojavi se vsako leto in lahko v celoti uniči nasad. Samice so izjemno plodne in lahko izležejo do 2000 oranžnih jajčec, ki jih v skupinah odlagajo na spodnjo stran listov. Ker ima koloradski hrošč malo naravnih sovražnikov, je zatiranje težavno. Med njegove redke plenilce sodijo jež, krt in fazan.
Zatiranje koloradskega hrošča se mora začeti že spomladi. Ena osnovnih preventivnih metod je kolobarjenje – krompir ne bi smeli saditi na isto mesto vsaj 4–5 let zapored.
Naravne pasti in domača sredstva
Ena izmed uporabnih metod je priprava pasti iz jogurtovih lončkov. Vanje damo sveže olupljen krompirjev olupek, približno do tretjine višine lončka. Nato jih zakopljemo med vrste krompirja, tako da je rob lončka poravnan s površino zemlje. Po treh do štirih dneh preverimo, kaj se je ujelo, in odstranimo ujete hrošče. Olupek je treba redno menjati, ko se posuši.
Koloradski hrošči ne prenesejo vonja gnilega olupka čebule. Med sajenjem lahko poleg krompirja dodate nekaj čebulnega olupka – z razpadanjem bo nastajal vonj, ki odganja škodljivce. Tudi druge rastline, kot so hren, kamilica in fižol, s svojim vonjem odganjajo koloradskega hrošča. Ne prenaša niti vonja iglavcev, zlasti bora – zato lahko med krompir posujete drobno sesekljano borovo lubje ali pripravite izvleček iz borovih iglic.
Kopriva prav tako deluje kot naravna zaščita – zaradi svojih pekočih dlačic preprečuje hroščem, da bi se v vročih urah zakopali v zemljo.
Tudi škodljivci lahko postanejo sredstvo proti sebi
Zanimiva metoda je priprava naravnega pripravka kar iz samih hroščev. Zberite odrasle koloradske hrošče v posodi in jih prelijte z 20 litri vode, nato pa posodo zaprite. Hrošči bodo poginili, sprva bodo plavali, nato potonili. Po približno enem tednu je pripravek pripravljen, vendar ga je treba pred uporabo razredčiti, saj je zelo močan in lahko poškoduje liste.
Priporočena razmerja za redčenje so:
- prvič: 1 del pripravka z 1 delom vode,
- drugič: 1 del pripravka z 2 deli vode,
- tretjič: 1 del pripravka s 3 deli vode.
Mešanico najprej preizkusite na eni rastlini: različne sorte krompirja lahko različno reagirajo.
Vir: krstarica.com