Casanova je vedel, da se je pred zmenkom dobro izogniti čebuli in česnu. Seveda obstajajo tudi drugi dejavniki, ki prispevajo k slabemu zadahu. Na srečo imamo nekaj 'naravnih zdravil' zanj.
Dve pomembni stvari, ki bosta pripomogli zadah omilit sta zagotovo:
- redno ščetkanje in nitkanje zob ter
- zdravo črevesje.
V situacijah, ko na voljo nimamo ščetke, pa si lahko pomagamo tudi z naslednjimi živili:
1. Sveža zelišča
Peteršilj. Nekateri mu pravijo tudi naravni osvežilec daha. Ker vsebuje ogromno klorofila, uničuje bakterije, ki povzročajo neprijeten vonj.
Tudi koriander, zelena, rožmarin in druga, s klorofilom bogata zelišča, imajo podoben učinek. Lahko jih žvečite ali poparite in pijete kot čaj.
2. Limona
Limonska kislina bo v trenutku nevtralizirala bakterije in preprečila neprijeten vonj. Vzemite rezino in jo grizljajte.
Preberite tudi: 14 razlogov, zakaj bi morali limone uživati pogosteje
3. Jabolko
Jabolko, korenje, zelena in podobna hrustljava živila prav tako delujejo proti slabemu zadahu. Z žvečenjem se namreč izloča več sline, ki preprečuje, da bi ustna votlina postala presuha, in hkrati uničuje bakterije.
4. Ingver
Ingver se že dolgo uporablja kot naravno sredstvo za lajšanje želodčnih težav, vse pogosteje tudi pri slabem zadahu.
Pripravite domačo ustno vodico – koščke ingverja in limone vmešajte v nekaj tople vode.
5. Vitamin C
Bakterije, ki povzročajo slab zadah, ne marajo vitamina C. Ta prepreči razraščanje bakterij in pomembno vpliva tudi na zdravje dlesni. Posezite po citrusih, papriki, brokoliju, cvetači ali kiviju.
6. Zeleni čaj
Slab zadah preprečujejo flavonoidi, antioksidanti, ki jih vsebuje zeleni čaj.
7. Janež
Znan je kot odlično sredstvo proti napihnjenosti in slabi prebavi, a je prav tako učinkovit pri slabem zadahu. Eterično olje zavira razmnoževanje bakterij in nevtralizira neprijetne vonjave. Z žvečenjem pa se, tako kot pri hrustljavih živil, spodbuja izločanje sline.
8. Voda
Seveda ne smemo pozabiti na vodo. Slab zadah lahko preprečimo tudi tako, da poskrbimo za ustrezno hidracijo – ustna votlina in žrelo morata biti vedno navlažena, saj se sicer mikroorganizmi razmnožujejo hitreje. Poleg tega z vodo bakterije speremo.
9. Cimet
Pripravite čaj za izpiranje ust - čajno žličko cimeta zavrite, dodajte kardamom in pustite, da se čaj ohladi.
10. Meta
Ko pa vse drugo odpove, enostavno poiščemo žvečilni gumi (brez sladkorja). Žvečilni gumi deluje podobno kot hrustljava živila – spodbuja izločanje sline in odstrani bakterije.