Ko gledamo nežno kožo dojenčkov, se nam zdi kar greh, da bi jo mazali in 'pacali' s kremami in olji. Zato smo si postavili vprašanje, ali otrokova koža sploh potrebuje kozmetiko.
In strokovnjaki pravijo, da je vprašanje super, saj lahko starši prav v najzgodnejšem obdobju naredijo veliko škode, ki otroka zaznamuje za vse življenje – alergije, izsušena koža, različne vrste dermatitisov ...
Spoznajte dojenčkovo kožo
Koža že od rojstva dojenčka ščiti in mu zagotavlja toplotno izolacijo, vendar je v prvih letih življenja veliko bolj ranljiva od kože odraslega. Čeprav se hitreje celi kot koža odraslih, je koža pri otrocih petkrat tanjša in še nima razvite obrambne funkcije ter je zato veliko bolj prepustna in dovzetna za bakterije, glivice in manj odporna proti vnetjem.
Tudi zaradi pH, ki je ob rojstvu 7, je bolj dovzetna za okužbe, saj ni sposobna nadzorovati rasti mikroorganizmov. Njen nežen hidrolipidni film zmanjšuje obrambno funkcijo, zato jo lahko že najmanjša razpoka poškoduje in omogoči lažje izhlapevanje vode ter vdor mikroorganizmov.
Kozmetika da ali ne?
Izdelki za nego otroške kože se pogosto uporabljajo na večini telesne površine, v primerjavi z omejenimi predeli pri odraslih, zato imejte v mislih, da je površina kože v razmerju s telesno težo povsem drugačna pri otrocih kot pri odraslih.
In ker sta si otroška in odrasla koža tako različni, bi morali biti pri izbiri izdelkov za nego otroške kože pozorni na to, da so izdelki skrbno pripravljeni posebej za otroško kožo, hipoalergeni in testirani pod nadzorom dermatologov in pediatrov. Otroška kozmetika mora biti varna in visoko tolerantna, s čim manjšo vsebnostjo sestavin.
Osnovni kozmetični izdelki, ki jih potrebujete za nego svojega malčka, so:
- nežen čistilni gel in šampon, ki sta dermatološko in oftalmološko testirana,
- čistilni robčki ali micelarna raztopina, ki ne vsebuje mila in alkohola,
- vlažilno mleko, namenjeno občutljivi otroški koži,
- krema za ritko, ki preprečuje pojav pleničnega osipa.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?