Prvi korak? Odpravite se na svež zrak in migajte! Vsako miganje bo boljše od ležanja in sedenja
Zanimivo je, da nas ženske celulit pozimi niti ne moti. Lepo varno imamo skritega pod hlačami in hlačnimi nogavicami ter vse srečne skakljamo po svetu. A pozno spomladi nas začne skrbeti in jeziti, da pozimi spet nismo nič pametnega naredile zase in za svoje telo.
Kar 80 odstotkov odraslih žensk ima celulit
Tistih 20 odstotkov srečnic brez celulita pa niti ne ve, zakaj ga nimajo. Genetika, slab pretok, fizična lenoba, slaba prehrana in tudi stres – to so glavni krivci za nastanek celulita.
Kaj povzroča celulit?
Ko se koža stara, začnejo kolagen in vezna tkiva izgubljati elastičnost, srednji sloj kože postane šibkejši.
Staranje vpliva tudi na sistem presnove ter endokrini in vaskularni sistem, kar lahko zmanjša sposobnost telesa, da se učinkovito reši (da izloči) vseh odpadnih in strupenih snovi.
Še zlasti sta prizadeta limfni pretok in mikrocirkulacija. Maščobne celice postajajo večje, pritiskajo na limfne in krvne žilice in s tem povzročajo edeme ali otekline. Povečane maščobne celice se iz podkožnega področja premaknejo k površju, v spodnji srednji sloj kože.
In kaj lahko naredimo?
- V ambulanti
Laserska liposukcija topi maščobno tkivo s pomočjo laserja. Ta moderna liposukcija je veliko manj travmatična kot klasična, deluje pa tako, da laserska energija oziroma njen toplotni učinek topi maščobne obloge pod kožo in stimulira nastanek novega kolagena, zato tudi koža postane bolj gladka.
Poseg poteka v lokalni anesteziji, posledic pa ni skoraj nič. Le dva do tri tedne po posegu je treba nositi steznik ali včasih kompresijske nogavice. Komplet laserske liposukcije – trebuh, boki, zadnjica, noge – stane okoli 2.300 evrov.
- Psihološki vzroki
Osebe, ki so bolj podvržene stresu, imajo več težav s celulitom. Ko je telo pod stresom, ne deluje normalno. Zato toksini, namesto da bi se izločali, ostajajo v telesu. Podobno se zgodi, ko imamo akne – tudi takrat se toksini zadržujejo v telesu. Celulit se največkrat pojavi na nogah, trebuhu in zadnjici.
- Vloga prehrane
Hrana nas lahko vodi v težave, včasih pa nas lahko tudi reši. Če ste nagnjeni k nabiranju maščobnega tkiva, potem jejte hrano, bogato z vitaminom C in kalijem, saj pospešuje izločanje strupenih snovi iz telesa.
Najboljše sadje za boj proti celulitu: ananas in grenivka. Zelo dobro je tudi jesti veliko vlaknin, polnozrnate žitarice, sadje in zelenjavo, suho sadje ...
Tudi alge pomagajo telesu pri razstrupljanju. Uporabljate lahko dodatke k prehrani ali pa se odločite za kremo, losjon, gel z algami, ki so naprodaj v lekarnah in zeliščnih trgovinah.
- Pomagajte si sami
Najnaravnejša oblika odpravljanja celulita je redna telovadba in masaža z rokami s krtačo ali rokavico, ki bo pospešila prekrvavitev krvnega in limfnega obtoka.
Masirate se lahko med prhanjem ali 'na suhem', denimo z mandljevim oljem, ki mu dodate aromatično olje cimeta, pinij, bršljana ali rožmarina.
- Voda
Vedno znova ponavljamo, a vseeno vsi pozabljamo – piti je treba dovolj vode. S pitjem zadostnih količin vode boste telesu omogočili lažje izločanje strupenih snovi. Poleg tega zadostne količine vode okrepijo vezno tkivo, kar maščobnim celicam preprečuje prodiranje proti površini kože.
Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"