Lasje so vsak dan izpostavljeni zunanjim dejavnikom, kot so onesnažen zrak, sonce, veter in prah, kar povzroča, da se hitreje mastijo.
K temu pa pripomorejo še dednost, zdravila, prehrana, nepravilna nega, hormonske spremembe in stres.
Mastni lasje - rezultat naravnega procesa
Vsak las ima žlezo lojnico, ki proizvaja olja oziroma loj. In čeprav se sliši kontradiktorno, prav ta loj v resnici poskrbi za negovan in sijoč videz las ter njihovo zdravje, saj maščoba preprečuje izsušenost in lomljenje.
Zaradi vseh prej omenjenih dejavnikov pa se včasih zgodi, da žleze proizvajajo preveč maščobe in tako naši lasje hitro dobijo masten videz. Če loj zamaši lasno korenino, pride celo do prekomernega izpadanja las in pojava prhljaja.
Kako doma pripravite masko za nego mastnih las
Sprehodite se po kuhinji in pokukajte v omare. Tam boste našli vse sestavine za pripravo mask. Največkrat že nekajkratna uporaba takšnega pripravka pomaga. Če so težave resnejše, pa seveda nikar ne odlašajte z obiskom zdravnika.
Limona
Tretma z limoninim sokom je idealen za mastne lase.
Sok dveh limon zmešajte z nekaj mlačne vode in pripravek enakomerno vmasirajte v lasišče. Pustite delovati minuto ali dve, nato izperite.
Namesto limoninega soka lahko uporabite tudi jabolčni kis, v katerega kanete nekaj eteričnega olja. Odlični so npr. olje sivke, rožmarina ali ylang-ylang eterično olje.
Maska z jajcem in limono: Zmešajte jajčni rumenjak, 1/3 skodelice limoninega soka ter žličko olja korenine navadnega repinca oziroma čičkovo olje. Masko nanesite na lase in pustite delovati 15 minut.
Maska iz limone in medu: Zmešajte rumenjak in žličko medu ter žličko limoninega soka. Nanesite na suhe lase in pustite delovati približno 20 minut. Sperite z mlačno vodo.
Jogurtova maska z limono: Zmešajte 5 žlic jogurta in žlico sveže stisnjenega limoninega soka. Zmes vmasirajte v lasišče in pustite delovati približno pol ure, nato izperite z mlačno vodo.
Peteršilj
Peteršilj večina pozna kot dekorativno zelenje. Kot bogat vir mineralov, vitaminov in antioksidantov, je izjemno priljubljen tudi za pripravo napitkov za razstrupljanje. K temu seveda pripomore tudi visoka vsebnost klorofila, ki daje peteršilju značilno zeleno barvo.
Vse te dobre lastnosti peteršilja pa so učinkovite tudi pri negi las.
Peteršiljeva maska: Potrebujete 100 gramov nasekljanega peteršilja, čajno žličko losjona za obraz za masten tip kože (alkohol, ki ga vsebuje losjon, odstrani odvečno maščobo) in 2 čajni žlički ricinusovega olja. Sestavine dobro premešajte in vmasirajte v lasišče. Pustite delovati približno pol ure in nato izperite s kisom.
To je maska, ki jo uporabite pred šamponiranjem, zato naj vas vonj po kisu ne skrbi. Za umivanje uporabite blag šampon.
Opozorilo: Svetujemo, da pred uporabo losjona preberete navodila na embalaži.
Otroški puder
Hitra rešitev je lahko tudi otroški puder, ki ga uporabite kot suh šampon. Vmasirajte ga v lasišče, pustite nekaj trenutkov, nato pa ga izčešite. Iz neumitih las bo vpil maščobo.
Poskusite lahko še: Doma pripravljen suhi šampon
Hitri nasveti
- Pri umivanju ne uporabljajte vroče vode, saj ta še dodatno spodbuja nastajanje loja, in las ne obremenjujete s sušenjem.
- Omejite uporabo balzama. Če ga že morate uporabiti, potem ga nanesite le na lasne konice.
- Ker so žleze aktivne predvsem ponoči, je priporočljivo umivanje las zjutraj.
- Nič ni narobe, če si lase umivate vsak dan. Z vsakim umivanjem žleze celo izgubijo malo maščobe.
- V težjih primerih se posvetujte z zdravnikom ali dermatologom, ki vam bo predpisal ustrezno zdravilo.
Preberite tudi: Obraz si je umivala z jabolčnim kisom - kaj se je zgodilo?
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?