Koža se z le ti stara. Na to vplivajo tako dedni kot zunanji dejavniki, ki smo jim izpostavljeni od rojstva. Vendar lahko v veliki meri za mladosten videz kože poskrbimo tudi sami.
Najpomembnejši vpliv na kožo ima UV-sevanje, hkrati pa na kožo negativno vplivajo tudi mraz, vročina, onesnažen zrak ..., svetujeta dermatologinji dr. med. Nataša Grebenšek in dr. med. Helena Rupnik.
Kaj lahko sami storimo za mladosten videz?
Tudi razvade, kot so kajenje, uživanje alkoholnih pijač ter neredna in ne dovolj pestra prehrana, prispevajo svoj delež. Na kronološko staranje ne moremo učinkovito vplivati, lahko pa preprečimo ali vsaj upočasnimo staranje zaradi vplivov okolja.
Najpomembnejše je, da koži ne škodujemo. Zaščita pred soncem in zdrav način življenja pomagata ohranjati mladosten videz kože.
Je odgovor za pomlajevanje kože v dragi kozmetiki in negi?
Pomembna je preventiva. Ko se na koži začnejo pojavljati gubice, razširjene žilice in pigmentne lise, starostne keratoze in ne nazadnje celo kožni rak, ko koža ni več napeta in prožna, se začnemo na vso moč truditi, da bi preprečili staranje in ohranili svež in mladosten videz.
Spremembe na koži, ki se pojavijo zaradi staranja, lahko z različnimi pomlajevalnimi metodami učinkovito odstranjujemo. Zavedati pa se moramo, da se ob vnovičnem izpostavljanju soncu in nezdravem načinu življenja znova pojavijo.
Lahko za mladosten videz poskrbimo s prehrano?
Kaj pa telovadba?
Za splošno počutje in seveda tudi za zdravo kožo je pomembna uravnotežena in raznovrstna prehrana z dovolj vlakninami, vitamini, minerali in antioksidanti.
Pomembno je tudi, da se vsakodnevno spije dovolj vode. Izogibati se je treba gaziranim pijačam, kavi, alkoholu in cigaretam.
Telovadba je pomemben del zdravega načina življenja in omogoča ohranjanje mladostnega videza. Pri gibanju na prostem pa ne gre pozabiti na ustrezno zaščito kože pred soncem.
Kako si pomagamo pri negi suhe kože?
Dolgotrajno prhanje ali kopanje, še posebno z vročo vodo, dodatno oslabi zaščitno plast kože, zato naj bo prhanje kratko – do 5 minut in z mlačno vodo. Uporaba tekočih mil ali penečih se kopeli se odsvetuje; priporočljiva so nedražeča mila – sindeti ali vodne raztopine, ki imajo pH okrog 6.
Ob delu z detergenti, alkoholom, razredčili, topli, čistili in drugimi dražečimi snovmi se priporoča nošenje zaščitnih rokavic, ki pa jih je priporočljivo sneti vsakih 15 do 20 minut.
Kadar je koža suha in ni videti vneta, so koristne oljne kopeli, ki se lahko kupijo v lekarni. Priporočajo se kreme in mazila, primerni za nego suhe in občutljive kože in niso odišavljeni.
Kako zaščitimo kožo pozimi?
Pozimi je treba kožo zaščititi pred mrazom in vetrom, vendar naj oblačila iz sintetičnih vlaken ali volne ne pridejo v neposreden stik s kožo. Potrebna je tudi zaščita pred soncem.
Napisala: Nataša Purkat, foto: Shutterstock
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?