Jana Zupančič, igralka v Mestnem gledališču ljubljanskem, na cesti zagotovo opazi ljudi s karizmo, medtem ko pri igri zanjo lepota ni ne pogoj ne ovira.
Sta v vašem poklicu lepota in videz pomembna?
Jana: Ob omembi zunanje lepote se takoj vprašam: Kaj šteje za lepo? Lepo vidi vsak po svoje. Sama rečem, da lepota prihaja od nekje drugje, ni na obrazu, ampak prihaja od znotraj, čeprav se to sliši kot fraza. Ljudi, ki nekaj izžarevajo, štejem za lepe. Upam, da je v gledališču to pomembno. Še tega si ne upam trditi, da je bilo morda včasih pomembno, da te je videz označil v smislu, kaj si igral. Ampak zdaj se zdi, da to ni več pomembno.
Ste s tem mislili, da videz več ne določa tipa vlog?
Jana: Zdi se mi, da čedalje manj. Včasih je bilo bolj ozko določeno, kdo bi lahko igral neko vlogo. Zdaj, na srečo, ti za neko vlogo ni treba biti star manj kot 25 let ali ni treba imeti nežnega obraza, biti visok in gracilen. Super je, da se ne gre na prvo žogo.
Se vam zdi, da imajo v življenju simpatični ljudje več možnosti, da jim gre bolje?
Jana: Simpatičnosti ne povezujem z zunanjo lepoto. Zunanja lepota zame pomeni le nekaj, kar propagirajo modni svet in kozmetična podjetja, ter to, kar dajo revije za primer lepote: zdaj je lepo, če si visok, suh … Medtem ko se mi simpatičnost ne zdi povezana z zunanjo lepoto. Mislim pa, da imajo simpatični ljudje več možnosti. Nisem doživela, da bi nekdo bil, ker ni lep, za kaj prikrajšan. Sem pa brala, da ljudem, ki hodijo na razgovore za službo, bolje uspeva, če so lepi.
To pomeni, da je v vašem poklicu pri nas od zunanjega videza igralca pomembneje to, kaj bo ta zmogel narediti z vlogo?
Jana: Vsekakor. Igralci kopljemo po sebi in najdemo. To je vse, drugo je napačno in površinsko. Na splošno se mi zdi, da gre za kratkotrajno dobo, če gradiš na zunanji lepoti.
Menite, da je vseeno treba nameniti nekaj pozornosti zunanjemu videzu?
Jana: Ja, v smislu, da si urejen in imaš kondicijo. Do neke mere se vseeno moraš ukvarjati s telesom, da nisi zanemarjen in da lahko deluješ. Urejenosti in dejstva, da ti je do telesa, pa ne povezujem z lepoto.
Kaj pa možnost, da ti lepota ne pomaga, ampak je nasprotno?
Jana: Gotovo si po predstavi recimo ne želim slišati: Kako si bila luštna. Včasih je lahko lepota v breme, čeprav o tem obstajajo tudi stereotipi, kot je 'lep in neumen'. V ta stereotip ne verjamem povsem.
Je možno, da lepotica ne bi dobila kakšne karakterne vloge?
Jana: Če si dober igralec, jo dobiš. Ne nazadnje je tudi kmetica lahko lepa. Pomembno je, kako vlogo narediš.
Suzana Golubov, fotografije: Goran Antley, Primož Predalič in Barbara Čeferin
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?