Zdrava izguba las je nekje do sto las na dan, odvisno od gostote. Če vaši lasje postajajo tanjši in se začne kazati nastanek plešastih lis, potem morate ukrepati.
Izgubo las lahko sproži reakcija v telesu, ki povzroči nenadno izgubo ali pa se izguba začne pojavljati postopoma po več mesecih. Največkrat izgubo najprej opazijo frizerji.
Vzroki so lahko genetski, hormonski ali pa so povezani z zdravstvenim stanjem, kot so nizka vsebnost železa, neuravnovešeno delovanje ščitnice, sladkorna bolezen ali posledica bolezni, kot je rak.
Malce manj agresivni vzroki so tako imenovane jojo diete, nizka vsebnost vitamina D, visoka vročina, kontracepcijske tablete, menopavza in nekatera zdravila.
Seveda pa ne smemo zanemariti najpogostejšega vzroka modernega življenja – stresa.
Kaj lahko naredimo?
Nikar ne hitite kupovati dragih preparatov proti izgubi las, saj morate najprej ugotoviti, kaj je povzročilo težave.
Dober specializiran zdravnik, kot je na primer dermatolog, bi vam moral pomagati pri odkrivanju teh vzrokov in vam svetovati, ali morate zamenjati način življenja in prehranjevalne navade. Lahko vam priporočijo tudi vitamine ali celo zdravljenje z zdravili.
Karkoli boste delali, bodite strpni, saj traja najmanj tri mesece, da se pokažejo rezultati.
Z uporabo pravih izdelkov za lase lahko podprete okrevanje, vendar imejte v mislih, da je to samo dopolnilna rešitev, ki pa nikakor ne zagotavlja čudežev.
Imejte radi svoje lasišče in lase
Obstaja veliko stvari, ki jih lahko storite, da boste zmanjšali možnost izpadanja las in povečali rast zdravih las.
Uporabljajte nežne šampone in izdelke ter se odločite za barve brez amonijaka, ki so prijaznejše do lasišča.
Zaščitite lase tako, da jih med prhanjem ne izpostavljate preveč toploti in jim dajte nekaj počitka. Ob koncu tedna, ko imate čas, pustite, da se posušijo naravno. Namesto da si jih umivate vsak dan, nanesite malce suhega šampona in jih spnite v čop.
Pazite, da ne opečete lasišča z vročimi navijalkami ali čim drugim. Izogibajte se pletenicam, ki lahko povzročijo lomljenje las.
Tudi lasje kažejo znake staranja
Kot koža tudi lasje kažejo znake staranja. Ti postanejo suhi in bolj lomljivi. Če ste opazili te spremembe, lase negujte skrbno in uporabljajte izdelke, namenjene oslabljenim lasem.
Možnost izpadanja las boste zmanjšali, če boste jedli uravnoteženo hrano. Izogibajte se dietam in jejte zdravo, poudarek naj bo na pustem mesu, ribah, jajcih in veliko sadja in zelenjave.
Bodite pozorni na raven stresa.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?