Najboljši nasveti za nego občutljive kože

29. 10. 2014
Deli
Najboljši nasveti za nego občutljive kože (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Srbeča, boleča, pekoča, luščeča, razdražena, atopična, razpokana, suha, zategnjena. Občutljiva koža potrebuje skrbno nego. Da vsaj nekoliko ublažimo tegobe, sledimo naslednjim nasvetom.

1. Prhanje

Stik z vodo v veliko primerih povzroči dodatno izsuševanje in draženje že tako občutljive kože, zato si namesto vroče kopeli privoščimo hitro in osvežujočo prho – priporočljiva temperatura vode je pod 35°C.

Uporabimo kar se da nežno tekoče milo, bodisi kremasto bodisi oljnato. Drgnjenje odpade!

2. Hidratacija

Vlaženje kože je izjemnega pomena za zaščito le-te. Tako pri negi obraza kot telesa so najbolj učinkovita ter hkrati najmanj dražeča hladno stiskana naravna olja brez dodatkov (brez dišav in konzervansov).

Izjemno učinkovito je jojobino olje, saj vsebuje sestavino, ki je najbolj podobna človeku lastnemu sebumu, kar pomeni, da ga odlično prenaša tudi močno iritirana koža.

Med najbolj nežnimi in učinkovitimi so še olivno, mandljevo, arganovo, kokosovo olje in olje grozdnih pešk.

3. Ličenje

Pri ličilih velja pozornost usmeriti na:

  • kakovost in sestavine v izdelkih, ki naj bodo naravne,
  • na roke uporabnosti ter
  • njihovo agregatno stanje – tekoča ličila so načeloma škodljivejša od trših (npr. za obrobo oči uporabimo raje svinčnik kot pa tekoči eyeliner).

Sicer pa je bolje, da se ličilom v čimvečjem loku izogibamo in na obrazu uporabljamo le vlažilno sredstvo – manj (ličil) je več (zdrave kože).

4. Oblačila

Koža se najboljše počuti v bombažnih oblačilih, v katerih lahko diha in tako lažje funkcionira.

Je vaša koža občutljiva na kemikalije v pralnih sredstvih in mehčalcih?

Izdelajte si svoj naravni pralni prašek: potrebujete le sodo bikarbono (1 veliko žlico), pralno sodo (1 veliko žlico), 1 marseillsko milo ter nekaj litrov vode.

Več: Zdravju prijazna domača čistila

5. Hišna opravila

Za zaščito občutljive kože rok je nujna uporaba rokavic med čiščenjem, pomivanjem posode, ročnim pranjem, pa tudi pri zunanjih opravilih, saj tako preprečimo vdor vode, kemikalij, čistilnih sredstev, umazanije ter preprečimo manjše poškodbe, kot so praske.

Čistilna sredstva naj bodo blaga in naravna. Izjemno učinkovita je soda bikarbona.

J. P.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?