Biti lep je zabavno, kajne?! Še bolj zabavno pa je, če si lahko lepotilne pripomočke naredite kar sami, brez kemije in 'hokus pokus' čarovnij. Najboljše sestavine lahko najdete kar v naravi – od listov, rož, sadja in zelenjave. Potrebujete le še nekaj olja, smetane, gline ali soli.
Kako učinkujejo?
Najprej so na vrsti eterična olja, ki imajo zdravilne učinke, poleg tega pa tudi zelo lepo dišijo. Kožne celice obnavljajo, očistijo in celo celijo.
Potem so tu še tanini, ki delujejo adstrigentno in protivnetno ter pripravijo kožo, da postane kot zaščitni ščit, in jo zdravijo.
In končno so tukaj učinkovine, kot so saponini, glikozidi in žveplo, ki čistijo kožo in delujejo antiseptično.
Kako to pripravimo?
Še posebej fino je, če uporabljate sveža zelišča in rože, a so te ne voljo le nekaj tednov na leto. Lahko pa rastline in zelišča posušimo ter jih uporabljamo vse leto. Šopke zvežemo in jih obesimo, da visijo navzdol, lahko pa jih razporedimo na stojalo (kot na fotografiji). S tem se ohranijo zdravilne učinkovine, posušena zelišča pa narežemo tik pred uporabo.
Za čudovito kopel lahko zmešate pet žlic suhe sivke, 500 g morske soli iz Mrtvega morja in 25 kapljic olja sivke. Sivka sprošča in pomirja.
Obstajajo alternative?
Zelo dobro se aktivne sestavine ohranjajo v oljih. Te pripravimo spomladi ali poleti, ko imamo na voljo veliko izbiro rastlin. Kot osnovo priporočamo nevtralne vonje, kot je na primer sončnično olje, v katero dodamo ognjič, šentjanževko, marjetice, rman, bezeg ali cvetne liste vrtnice.
Pomembno je, da dodamo toliko olja, da so vsi deli rastline pokriti s tekočino. To postavimo na toplo, najbolje na okensko polico, in po treh do šestih tednih se aktivne sestavine prenesejo v olje. Potem precedimo skozi gazo in hranimo v rjavi steklenici, ki je dobra zaščita pred svetlobo. Olje se uporablja za masažo.
Kako naredimo mazilo?
Za mazilo vlijemo 100 g olja v majhno ponev z dolgim ročajem. 10 g čebeljega voska segrejemo na plamenu sveče in ga prilijemo olju. Zmešamo in mešanico vlijemo v čisto shranjevalno posodo, ki jo prej ogrejemo. Če hočete, da mazilo diši, mu dodajte nekaj kapljic eteričnega olja.
Moramo na kaj paziti?
Domače kreme zmeraj delamo z lopatico ali žlico, tako da se ne morejo razviti klice in bakterije. Rastlinska olja in mazila lahko hranite v temnem in hladnem prostoru tudi do šest mesecev, medtem ko se mora maska uporabiti takoj.
Če imate kakšno alergijo, se najprej posvetujte z zdravnikom ali pa si na majhen del kože namažite pripravek in počakajte, ali bo na koži kakšna sprememba.
Kumarična maska
Iz polovice kumare naredite pire in primešajte tri žlice kisle smetane. Masko nanesite, pustite delovati 15 minut in sperite z mlačno vodo.
Nasvet za sušenje
Cvetove in liste razporedimo drugega poleg drugega na bombažno gazo, ki jo vpnemo v leseni okvir. Izogibajte se neposrednemu soncu.
Cvetlična olja
Žajbelj pomaga proti vnetju, šentjanževka za opekline in rane. Cvetove zalijte z oljem, da jih popolnoma prekrijete, in ga po treh tednih prefiltrirajte.
Voda iz plavice
Cvetove plavice damo za štiri dni v vodo, precedimo in v dobljeno tekočino namočimo blazinice, ki jih položimo na oči in pustimo delovati 20 minut. Medtem se sprostimo.