Mastna in problematična koža je značilna za mladostnice, manj znano pa je, da kar 40 odstotkov odraslih prav tako trpi zaradi te težave. Zelo pomembno je, da se po 25. letu izogibate zunanjih dejavnikov, kot so UV-žarki, sonce in temperaturne spremembe. Kakšna pa je pravilna nega?
Preostali dejavniki, ki so prav tako škodljivi za kožo, so stres, utrujenost, kajenje in alkohol ter nepravilno izbrani izdelki za nego.
Za mastno kožo je značilno, da je groba na otip, nečista in dovzetna za okužbe. Takšna koža ima velikokrat porušeno pH-ravnovesje in ima zaradi rožnatega sloja grdo barvo. Pogosto so pore razširjene in zato vidne. Prednost mastne kože pa je, da se počasneje stara.
Pravilna nega
Ne glede na tip kože, navade, način življenja in starost se skrivnost lepe kože skriva v pravilni in redni negi. Če se ne morete odločiti, katera krema vam najbolj ustreza, potem se posvetujete z dermatologom ali dobro prodajalko.
Vedeti je treba:
- za nego so priporočljiva sredstva na vodni osnovi,
- obraz morate vsakodnevno čistiti, najbolje z antibakterijskim losjonom ali tonikom,
- z rednim čiščenjem boste preprečile zamašenost por in s tem pojavljanje mozoljev,
- vsak večer obvezno odstranite make-up, da ne bo koža ponoči reagirala,
- ne pretiravajte z umivanjem, 2- do 3-krat dnevno je dovolj, saj preveč umivanja stimulira kožo in je bolj mastna,
- topla voda bolje odstrani maščobo kot hladna,
- enkrat do dvakrat na teden naredite piling, ki bo odstranil odmrle kožne celice.
Čarobna moč mineralov
Za odstranjevanje maščobe in toksinov s kože ni nič boljšega kot maska. Mali kristali mineralov v glini imajo sposobnost, da nase vežejo organske molekule maščobe in metabolične odpadne produkte, hkrati pa na kožo nalagajo oligoelemente in tako izboljšujejo nastanek novih kožnih celic. Prav tako maske odstranjujejo povrhnjico in delujejo kot piling.
Najboljša glina je zelena, a tudi druge so zdravilne za različne tipe kože. Bela glina je primerna za vse tipe, še posebej za občutljivo in alergično kožo.
Skrivnosti eteričnih olj
Maske bodo najbolj učinkovite, če jih zmešate z eteričnimi olji. Zeleno glino lahko kombinirate z eteričnim oljem evkaliptusa in rožmarina.
Takšne maske lahko uporabljate dvakrat tedensko. Debelo namažite in pustite učinkovati 15 do 20 minut. Če jih kombinirate s svežimi izdelki, potem morate masko shraniti v hladilniku in jo porabiti v enem tednu.
Če kupujete kozmetične izdelke, ki vsebujejo glino, morate vedeti nekaj dejstev:
- šampon z glino daje lasem volumen,
- šampon odstranjuje nečistoče in mrtve kožne celice,
- če dodate glino v kopel, deluje sproščujoče in daje tonus koži,
- glina v zobni pasti je zdravilo za dlesni, saj deluje protivnetno.
4 čistilci kože
- Kamilica izrazito blago deluje na občutljivo kožo. Odpravlja vnetja, rdečico in akne.
- Čajevec deluje protibakterijsko in antiseptično. Uporabljamo ga za nego vnete, razdražene in nečiste kože.
- Cvet pomaranče ali limone neguje mastno in razdraženo kožo. Deluje protivnetno in antioksidativno.
- Rožmarin obnavlja kožo, umirja razdraženost in vnetje, odpira pore in jih čisti.
Hrana, ki jo koža ljubi
Strokovnjaki nam svetujejo, da jemo čim več zdrave hrane, saj ta zagotavlja mladost in svežino kože. Dovolj je samo nekaj zdravih odločitev in zagotovo boste zadovoljni, ko se boste pogledali v ogledalo.
Zdravilne rastline
Čaj iz zdravilnih rastlin ali začimb, kot so koromač, meta, kumina, janeževa semena, divji šipek ali cimet, izvrstno čisti kri in pomaga, da jetra izločijo toksine iz organizma.
Čaj pijte vsaj trikrat dnevno po eno skodelico. Namesto sladkorja uporabite med.
Surova zelenjava
Čim pogosteje v prehrano vključite surovo zelenjavo in solate. Priporočamo zelenjavo, ki vsebuje veliko vode in je lahko prebavljiva, kot so zelena solata, korenček, kumarica, redkvica in beluši.
Dovolj je, da izberete vsaj tri različne vrste zelenjave in jih začinite z olivnim oljem in limonovim sokom. Hrano, ki rada obleži v želodcu, najprej prekuhajte na pari. Cvetača in brokoli, skuhana na pari ali organskem riževem mleku, sta primerna za vsak tip kože.
Koristne maščobe
Pražena semena so bogata s hranilnimi snovmi in z esencialnimi olji, ki pripomorejo k lepši koži. Sezam, semena bučk in sončnična semena popražite in jih dodajte solati ali juhi.
Slabe maščobe zamašijo pore in nastanejo mozolji. Ekstra deviško olivno olje, sezamovo ali olje lešnikov so vedno najboljši izbor.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?