Koža okoli oči je zelo tanka in občutljiva, zato sta pravilna in zadostna nega še kako pomembni. Ker so oči eden od atributov, ki jih ljudje najprej opazijo, so najbolj vidni tudi podočnjaki in gubice, ki pokažejo, kdaj smo žalostni in utrujeni.
Koža okoli oči je desetkrat tanjša kot koža na obrazu
Ko se staramo, koža izgubi elastičnost in postane še tanjša, saj izgubi kolagen. K temu lahko pripomorejo še izpostavljenost soncu, kajenje in drugi škodljivi dejavniki.
Koža okoli oči se prav tako zelo premika, in sicer lahko naredi kar tisoč premikov na dan.
Gibanje obraza ob izražanju, ko se na primer smejimo, mežikamo in smo pod stresom, lahko prav tako vpliva na izredno občutljiv predel in tako nastanejo majhne gubice, tako imenovane račje tačke, na zunanjem predelu očesa.
Kje tiči vzrok za zabuhlost in gubice?
Zabuhlost lahko nastane zaradi prevelikega uživanja slane hrane, različnih alergij in zaradi notranje dehidracije.
Kot posledica draženja kože zaradi odstranjevalca ličila, alergij ali vstavljanja kontaktnih leč se lahko pojavi drgnjenje kože s prsti, ki povzroči, da se ta povesi, saj deluje po principu elastike. Nekaj časa jo vlečemo, nato pa izgubi elastičnost.
Ker ima tkivo okoli oči zelo malo maščobnih žlez, nima naravne vlage kot drugi deli telesa.
Anatomija kože okoli oči
Koža na vekah je sestavljena iz več plasti. Najgloblja, podkožje, vsebuje tanko plast, ki je na vrhu orbikularne mišice, to je mišica, ki omogoča veki, da se premakne. Potem je usnjica, ki je podporna plast kože, sestavljena iz beljakovin, vključno z nitkami elastina in kolagena, fibroblastnih živcev in plovil.
Vrhnja plast, povrhnjica, je sestavljena iz bazalnih celic, mrtve celice (znane tudi kot rožene plasti) pa so sestavljene iz korneocitov. Epidermalni sloj daje koži videz, barvo, prožnost, teksturo in zdravje.
Bazalne celice reproducirajo nove celice vsakih nekaj dni. Ko se te celice selijo navzgor, postanejo suhe in ploščate. Ko pridejo do površine kože, niso več žive in se imenujejo korneociti. Ta proces migracije iz bazalnih celic na korneocite je tisto, kar daje povrhnjici možnost, da se obnovi. Obnovitveni proces je znan kot deskvamacija.
Luščenje kože je stalen proces, ki traja približno dva tedna pri mladem človeka, in bistveno več – približno 37 dni pri posameznikih nad 50 let. Kopičenje korneocitov daje koži odebeljen, suh in star videz. Koža postane debela in sposobnost, da ohrani vodo, je oslabljena.
Vzdržujte zdravo kožo
Skrb za kožo okoli oči je občutljiv postopek. Ker je tanjša, je tako bolj občutljiva in bolj dovzetna za staranje. Zato je toliko bolj pomembno, kakšen izdelek za nego tega področja izberemo.
Izdelki morajo vsebovati nežne sestavine, ki ne dražijo in ki zmanjšujejo nastajanje gub (odstranjevanje odmrlih celic), v kombinaciji s široko paleto vitaminov in antioksidantov.
Pri izbiri izdelka je pomembno, da je brez olja. Izdelki, ki vsebujejo olje, povečajo verjetnost zamašenih žlez okoli oči, ki lahko vodijo do očesnih težav. Olje ne povzroča le zamegljenega vida, lahko povzroči tudi trajno obarvanja. Da bi zmanjšali možnost okužbe, kupite izdelke, ki so pakirani na način, ki ne zahteva 'namakanja' prstov v kozarec.
Za odstranjevanje odmrlih kožnih celic uporabite alfa hidroksi kisline, pogosto imenovane AHA-kisline. To so skupina naravno prisotnih snovi, ki jih najdemo v različnih vrstah sadja, sladkornega trsa in mleka. Poskrbijo za milejše odstranjevanje plasti mrtvih celic, kar vodi do pilinga (levitev mrtvih kožnih celic) in s tem boja proti kopičenju korneocitov. Omogočajo tudi povrhnjici, da postane bolj gladka in mehka, in zmanjšujejo nastajanje drobnih gubic.
Z odstranjevanjem mrtvih celic AHA-kisline povečajo prodor drugih pomembnih sestavin v globino kože. AHA-kisline zaradi hidroskopskih sposobnosti delujejo tudi kot odličen vlažilec. Poleg AHA-kislin in drugih sestavin so za nego koli oči pomembni tudi vlažilci, antioksidanti, vitamini in zeliščni izvlečki.
Antioksidanti
Vitamini, vključno z vitamini A, B-kompleksa, C, D in beta-karotenom, zagotavljajo zaščito pred prostimi radikali.
Prosti radikali so mikroskopske molekule, ki jih običajno najdemo v skupinah po več tisoč. Imajo moč, da naredijo obsežno škodo na celični membrani ter popolnoma uničijo normalne celice, tako da jih oropajo kisika.
Onesnaženje, UV-svetloba, kajenje, velike količine alkohola in vsakodnevnega stresa lahko sprožijo nastajanje prostih radikalov. Antioksidanti onemogočijo prostim radikalom, da poškodujejo zdrave celice kože.
Vlažilci, kot so hialuronske kisline, pomagajo zmanjševati drobne gubice, ki jih povzroča dehidracija, in so najbolj učinkovit vlažilec, saj imajo sposobnost, da vežejo vlago.
Zeliščni izvlečki
Ti zmanjšujejo zabuhlost ter poživijo in pomladijo kožo.