S smreko, borom in podobnim boste na sproščujoč način preživeli zimo in vse leto ostali zdravi in v dobro kondiciji.
S snegom prekriti vrhovi dreves, aromatičen smolnat vonj in sproščujoča tišina – gozdovi se prav v zimskem času odenejo v skoraj magično avro. Med sprehodom po zasneženem gozdu se močno nadihata tako naše telo kot duh, naše vsakodnevno hitenje pa se lepo dobrodejno umiri.
Aromatična aromaterapija
Vse več raziskav dokazuje, da gozd ni le prelep kos narave, temveč ima tudi edinstven vpliv na človeško telo. Klima v gozdovih je tako čista kot ob morju, listje in iglice delujejo kot magneti in iz zraka posrkajo prah in škodljive snovi. En hektar gozda na ta način 'odžene' približno 50 ton saj in prahu na leto.
Zdrava posledica: en liter mestnega zraka vsebuje do 500.000 škodljivih prašnih delcev, v gozdu pa jih je le nekaj tisoč. Poleg tega je zadrževanje v gozdu prava aromaterapija.
Eterična olja v iglavcih očistijo bronhije in poskrbijo za boljšo obrambo telesa. Neka korejska študija je dokazala, da se lahko s posebnimi vonjavami dreves zniža visok krvni pritisk, kapaciteta pljuč in prekrvavitev arterij. V neki japonski raziskavi pa so prišli do zaključka, da redni sprehodi po gozdu znižujejo tveganje za srčni infarkt, diabetes in celo rakava obolenja.
Balzam za dušo
Tudi psiha lahko načrpa kar nekaj dobrega v gozdu. Razgradijo se stresni hormoni, ublažijo napetosti, strahovi in depresije.
Zniža se raven adrenalina, zmanjšata se aktivnost srca in napetost mišic, možgani pa so deležni več alfa valov. Počutimo se sproščene in uravnotežene.
Angleška študija dokazuje, da smo po petih minutah hoje po gozdu bolj samozavestni in boljše volje, učinek pa je še močnejši, če se znajdemo v gozdu ob jezeru ali potoku. Čarobni gozd popeljite v svoj dom Tudi mestni ljudje, ki imajo redko priložnost, da se naužijejo dolgega sprehoda v gozdu, lahko izkoristijo danosti zelenega wellnessa.
Domov si je treba prinesti le nekaj rastlin in veliko lesa. Idealno je leseno pohištvo, ki je povsem naravno in obdelano le s čebeljim voskom ali lanenim oljem.
Vonj po lesu vpliva zelo blagodejno – tako je nazadnje ugotovila tudi nekaj avstrijska študija, ki je pokazala, da so imeli učenci v učilnicah z lesenimi stenami, namesto stenami iz umetnih plošč, že po petih minutah nižjo srčno frekvenco in mirnejši pulz.