Ta rastlina ponuja nešteto pozitivnih učinkov na telo: med drugim zdravi vnetje mehurja, krepi kosti in pomaga proti celulitu.
Njivska preslica raste praktično na vsakem koraku - pogosto se pojavlja po vlažnih njivah in travnikih, ob tem pa jo večkrat obravnavamo kot plevel. V resnici pa gre za eno najstarejših zdravilnih rastlin na svetu, ki se uporablja v ljudski medicini že stoletja.
V ajurvedski medicini se njivska preslica uporablja za zdravljenje vnetij, medtem ko so ga severnoameriški staroselci uporabljali kot zdravilo za ledvice, vnetja mehurja in kot naravni diuretik.
Njivska preslica je bogata s kalcijem, magnezijem, kalijem in silicijem, zato odlično prispeva k zdravju kosti in zob. Poleg tega pospešuje celjenje zlomov ter lajša težave pri revmi, artritisu in osteoporozi, saj izboljšuje elastičnost sklepov. Pomaga tudi pri poškodbah vezi in težavah s tetivami.
Ena izmed izjemnih lastnosti njivske preslice je tudi ta, da spodbuja rast las in nohtov ter izboljšuje videz kože. Poleg tega velja za eno najboljših naravnih rešitev pri preprečevanju in odpravljanju celulita, saj spodbuja odvajanje odvečne tekočine in toksinov iz telesa.
V ljudski medicini je njivska preslica znana predvsem kot naravni diuretik, ki pomaga pri razstrupljanju telesa. Podpira izločanje tekočin in škodljivih snovi, kar ugodno vpliva na delovanje ledvic in sečil.
V zdravilne namene se uporablja nadzemni del rastline, iz katerega lahko pripravimo čaj, tinkture ali celo olje. Za pripravo čaja žlico posušene njivske preslice prelijemo z 200 ml vrele vode in kuhamo pet minut na srednji temperaturi. Nato čaj pokrijemo in pustimo stati približno 15 minut, nato ga precedimo. Priporočljivo je piti čaj pred obroki.
Njivska preslica lahko okrepi zdravje in pripomore k dobremu počutju, a pomembno je, da se uporabo naravnih zdravil vedno posvetujte s strokovnjakom.
Vir: kafe.rs
Novo na Metroplay: Če v svoj dan uvedete večerno raztezanje, boste naredili ogromno zase | LUŠTno je biti fit