Tega nikoli ne počnite, če želite izboljšati osredotočenost in nehati pozabljati

25. 6. 2023
Deli
Tega nikoli ne počnite, če želite izboljšati osredotočenost in nehati pozabljati (foto: Profimedia)
Profimedia

Vsi imamo dneve, ko stalno nekaj iščemo ali ne moremo ostati osredotočeni na nalogo več kot 5 minut. In medtem ko takšen dan ne bo naredil veliko škode, boste s spodnjimi navadami težko ostali osredotočeni. 

Na odgovor, zakaj se ne morete spomniti, kam ste odložili ključe, kaj imate na urniku in zakaj ste (spet) doma pozabili športne čevlje za kasneje, obstaja veliko odgovorov. Mnogo dejavnikov namreč vpliva na osredotočenost in pozabljivost, s spodnjimi navadami pa sami poskrbite, da se vam to pogosto dogaja. 

Poglejte, česa ne bi smeli početi, če želite izboljšati svojo osredotočenost: 

Ne jejte pogosto ocvrte in zelo sladke hrane

Ocvrta hrana in slaščice imajo ravno obraten učinek na pomnjenje in spomin. Pri uživanju takšne hrane se v telesu pojavijo vnetja, ki naredijo škodo na krvnih žilah, ki gredo v možgane. 

Prehrana z veliko sladkorja vodi v odvečne količine glukoze v možganih, kar so raziskave povezale z okvarjenim spominom in škodo na hipokampusu (del možganov, ki nadzoruje spomin). 

Namesto tega jejte z antioksidanti bogato hrano, ki bo nahranila tudi možgane. 

Nikoli ne pozabite s seboj vzeti vode

Voda predstavlja kar 75 % možganske mase, zato je za kognitivne funkcije redna hidracija nujna. Če boste namesto pijač s kofeinom in veliko sladkorja pili vodo, se boste izognili padcu produktivnosti, ki običajno sledi, ko spijete prej omenjene pijače. 

Ni enotnega pravila, koliko vode bi morali spiti na dan, saj je to odvisno od vsakega posameznika posebej. Upoštevajte, koliko se znojite in koliko fizičnih naporov imate čez dan. Če pogosto začutite žejo, potem pijete premalo. 

Nikoli ne izpustite sprehoda

Ali vsaj pojdite iz službe peš, s kolesom ... Se ustavite v parku ali gozdu. Vsaj nekaj minut skušajte čisto vsak dan preživeti zunaj. Raziskava iz leta 2022 je namreč pokazala, da lahko višje ravni vitamina D v telesu pozitivno vplivajo na demenco in blažje kognitivne okvare. 

Najbolj naraven način za pridobivanje vitamina D je ta, da se izpostavite naravni svetlobi. Bodite previdni, da tega ne počnete v najbolj vročem delu dneva. 

Ne dovolite, da vas povozi stres

Celo najbolj srečni ljudje so včasih anksiozni ali pod stresom. Pomembno je, da ne dovolijo, da bi to začelo obvladovati njihovo življenje. Najti morate način sproščanja, ki vam bo ustrezal. Redno si čistite misli in možgane, da raven stresa ne postane prevelika. 

Lahko meditirate, globoko dihate, se ukvarjate s športom, poslušate glasbo ...

Ne odidite v posteljo prepozno

Poznate izraz "možganska megla"? Ste jo že doživeli? Na ta način vam telo sporoča, da potrebuje več počitka. Pomembno je, da si vsako noč zagotovite dovolj spanca, kar boste dosegli s tem, da se spat vedno odpravite ob isti uri in se tudi prebudite od istem času. Tako bo telo zvečer vedelo, kdaj se bliža čas za počitek in postali boste utrujeni. 

Dobro boste spali tudi z zadostno količino gibanja in z večerno rutino. Pred spanjem dobro prezračite prostor in ga ohladite na kakšno stopinjo manj kot je sobna temperatura. Poleti naj bo čimbolj zatemnjen, v spalnici naj ne bo elektronskih naprav. 

Morda bi vas zanimalo tudi:

Kineziologinji o pravilnem gibanju

V novi epizodi Aktivni podkasta gostimo Evo in Pio, kineziologinji, ki delujeta pod Instagram profilom @kineasyology. Dekleti sta nam v pogovoru zaupali, katere mišice imamo najpogosteje šibke in kako jih lahko okrepimo, kako prepoznamo, če pretiravamo z vadbo, katere znane "fitnes citate" moramo preslišati, na katere rdeče zastavice moramo biti pozorni pri izbiri ustrezne vadbe zase ter še veliko več.

Pogovoru prisluhnite tukaj:

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?