Medtem ko se množice turistov zgrinjajo na Dunaj, glavno mesto Avstrije, ostaja Budimpešta za večino velika uganka. Danes je Budimpešta živahna evropska prestolnica, v kateri ne manjka kavarn in čedalje pestrejše turistične ponudbe.
Pdročje, kjer je današnja Budimpešta, je bilo poseljeno že 2000 let pred našim štetjem, kar pričajo odkriti grobovi iz tistega časa. V času Rimskega imperija je bilo mesto Aquincum (danes 3. okrožje Budimpešte) glavno mesto province Panonije.
Ime Budimpešta je sestavljeno iz imen dveh mest, ki sta se združili leta 1873 – mesto Budim na gričevnatem zahodnem bregu Donave in Pešta na vzhodnem, ravninskem delu.
Med združitvijo je bila Madžarska del Avstro-Ogrske in Budimpešta je postala eno izmed vodilnih evropskih mest. Malo znano je, da so ravno v Budimpešti zgradili prvo podzemno železnico na evropski celini, in sicer leta 1896.
Po drugi svetovni vojni, ki jo je Madžarska začela na nemški strani, je postala del Sovjetske zveze. Po osamosvojitvi leta 1989 so po vsej Madžarski preimenovali ulice in odstranili sovjetske simbole in kipe, zanimivo pa je, da so jih razstavili v muzeju na obrobju Budimpešte.
Prebivalci Budimpešte se bodo tudi radi pohvalili s tem, koliko različnih mest je Budimpešta že odigrala v (predvsem hollywoodskih) filmih. Razmeroma nizke cene najema ulic in vedno boljši studii privabljajo vse več ameriških filmarjev. Budimpešta pa se na platnu pretvarja, da je Moskva (nazadnje v akcijskem filmu A good day to die hard), London, Berlin (vzhodni ali zahodni), Dunaj in celo Buenos Aires v filmu Evita.
Veličastni madžarski parlament
Prav letos je prvič po dolgih letih mogoče videti veličastno zgradbo madžarskega parlamenta v celoti. Apnenec, iz katerega je bila leta 1902 izdelana fasada parlamenta, se je izkazal za izredno občutljivega za izpušne pline in mestni smog, zato so jo nenehno čistili in del stavbe je bil vedno zakrit z odri. Letos pa so po 20 letih končali trajno prenovo celotne fasade.
Ogledati si je mogoče tudi notranjost parlamenta, ki je impresivna morda še bolj kot zunanja podoba stavbe.
Termalna razvajanja
Obisk Budimpešte nikakor ne sme miniti brez obiska vsaj enih izmed 15 mestnih termalnih kopališč, ki so popularna tako med domačini kot turisti. Termalno kopališče Széchenyi (1913) je bilo prvo v Pešti. Voda v teh kopališčih ima različno sestavo, nikakor pa ne gre le za čofotanje v vodnem parku, za nekatere bazene celo odsvetujejo namakanje, daljše od 10 minut.
Zanimiv javni prevoz
Za turiste, ki se neradi drenjamo na avtobusih, ki ponujajo organizirane oglede mesta, je na voljo kar nekaj alternativ – od kolesarjenja po Budimpešti do (adrenalinske) vožnje s tuktukom. Tudi javni mestni prevoz je dobro urejen in označen – neznanje madžarščine pri navigaciji med metrojem, primestnimi vlaki, tramvaji in avtobusi ne pomeni ovir.
Poletno vzdušje v Budimpešti
Vsako poletje v avgustu se večstotisočglava množica zabava na enem največjih glasbenih festivalov v Evropi – Szigetu. Zanimivo je, da je lokacija festivala pravzaprav v samem središču mesta – le dobrih šest kilometrov oddaljena od parlamenta.
Besedilo in foto: Dunja Rosina
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?