Tokrat so nas zamikale doline, ki se v vsej svoji lepoti širijo po evropskih Alpah. Pogledali smo v našo Logarsko dolino in zavili tudi v mater vseh alpskih dolin – Chamonix. Narava nas je očarala.
Logarska dolina, Slovenija
Igra narave je čudovito Logarsko dolino ustvarila globoko v osrčju Kamniško-Savinjskih Alp in jo obdala z več kot 2000 m visokimi vrhovi (Krofička, Ojstrica, Planjava, Brana, Turska gora, Rinka ...).
Današnjo slikovito podobo Logarske doline je ustvaril ledenik v zadnji ledeni dobi. Dolina je dolga 7 kilometrov, široka v povprečju 250 metrov. Delimo jo v tri dele: za Log in Plest so značilne travnate zelenice, Kot pa je pretežno poraščen z gozdom. Za zeleno kuliso gozda se razlega veličastno šumenje slapa Rinka.
Turizem kot dodana vrednost kmetijstvu in gozdarstvu ponuja oddih v mirnem okolju krajinskega parka in številne aktivnosti pohodništva, kolesarjenja, jahanja, fotolova ... Od leta 1987 je dolina razglašena za krajinski park. Za uspešno upravljanje zavarovanega območja je park prejemnik nagrade CIPRA Prihodnost v Alpah.
Več na logarska-dolina.si.
Dolina Vilnoss (Val di Funes/Villnöss), Dolomiti, Južna Tirolska, Italija
Dolina Val di Funes je stranski rokav doline Valle Isarcio. Tiso, San Valentino, San Pietro, San Giacomo, Colle in Santa Maddalena so vasi tega alpskega dragulja, ki ga je Unesco leta 2009 razglasil za svetovno naravno dediščino in eno od 199 najlepših pokrajin na svetu. V domači dolini svetovno znanega alpinista Reinholda Messnerja Dolomiti blestijo v vsej svoji lepoti.
Mogočni vrhovi gorovja Odle sredi naravnega parka Puez Odle so kot zaščitni znak te zelene (pozimi bele) doline. Čudovite kmetije, zelene planine, prostrani pašniki, ki jih objema edinstven svet gora, so lahko nepozabno zakulisje družinskega dopusta.
K sreči tudi kulinarika ne zaostaja za naravnimi lepotami: starodavne koče na čudovitih planinskih pašnikih, udobne gostilne in restavracije strežejo pravo tirolsko domačo hrano ter tudi 'visoko' kuhinjo z regionalnimi izdelki in pridelki. Praznik slanine, ki ga vsako leto praznujejo septembra (letos bo 4. oktober), je postal že legendaren.
Več na villnoess.com.
Lauterbrunnen, kanton Bern, Švica
Čudovita alpska dolina, ki je v osrčju Švice, najbolj slovi po svoji zobati železnici, ki vas pripelje 3.500 metrov visoko, smukaški vasi Wengen ter po čudovitem panoramskem pogledu na tri štiritisočake Eiger, Monch in Jungfrau. Dolina, ki se razteza na 164 kvadratnih kilometrih in ima 72 slapov, prav tako pa slovi kot meka adrenalinskih športov.
Več na mylauterbrunnen.com.
Chamonix, Francija
Mati vseh alpskih dolin je prav gotovo dolina Chamonix (eno od najstarejših smučarskih središč na svetu), ki leži pod največjo evropsko goro Mont Blanc, na francoski strani tromeje med Francijo, Švico in Italijo. Chamonix ponuja možnost za smučanje, pohodništvo, alpinizem, kolesarjenje, rafting ter druge adrenalinske športe, razvit pa je tudi zdraviliški turizem. Dolina se razteza na 245 kvadratnih kilometrih ter ima 16 vasi in zaselkov.
Več na www.chamonix.fr.
Stubaital Valley, Tirolska, Avstrija
Med Innsbruckom in prelazom Brenner leži dolina Stubai, nad katero se vzpenjajo največji avstrijski ledenik z urejenim smučiščem in tri manjša smučarska središča: Schlick 2000, Elferlifte Neustift in žičnice Mieders.
Več na stubai.at.
Engadin, kanton Graubünden, Švica
Engadin leži na višini med 1.900 in 1.500 metri nad morjem in je del 300 kilometrov dolge doline Inn (do Innsbrucka v Avstriji in še naprej). Tu kraljuje St. Moritz, ki slovi kot eden od najbolj mondenih turističnih krajev na svetu. V sončnem Engadinu, dolgem približno 100 kilometrov (loči se na zgornji in spodnji), imajo v povprečju kar 325 sončnih dni v letu.
Zaradi ravnine na 1.800 metrih je poleti na pripravah veliko atletov, predvsem tekačev na daljše proge, kot tudi veliko drugih vrhunskih športnikov. Zaradi jezer in vetra je Engadin priljubljena destinacija tudi za deskarje in kajtarje.
Več na engadin.stmoritz.ch.
Valtellina, Italija
Dolina Valtellina leži v severni Italiji, Lombardija, v neposredni bližini meje s Švico. Najbolj je znana po svojih smučarskih središčih (Bormio, Livigno), vročih kopelih ter siru. Dolina se razteza od Bormijske kotline na severovzhodu do izliva reke Adde v Comsko jezero na jugozahodu. Sestavljena je iz dveh med seboj različnih delov.
Zgornja dolina je ozka, strma, spodnja pa je del velikega zemeljskega preloma (perijadranski prelom), ki loči centralne Vzhodne Alpe od Južnih. V spodnjem delu doline severno od Morbegna živi etnična skupnost, verjetno potomci Frankov, ki so prišli sem v 8. stoletju.