Dunaj - kjer hodita kultura in rajanje z roko v roki

31. 1. 2015
Deli

V avstrijski prestolnici hodita kjer hodita kultura in rajanje po klubih z roko v roki.

Ne glede na to, v katerem letnem času se boste odločili za obisk Dunaja, vedno bo veljalo enako: med veličastnimi historičnimi zgradbami, velikimi trgi in urejenimi parki boste našli Dunajčane, mlade in stare, ki počivajo na marmornatih stopnicah, se sprehajajo ob Donavi in iščejo prostor za obed, pa si med sabo delijo poglede na svet, dramatizirajo in se kljunčkajo opolnoči. Ni naključje, da Dunaj številni režiserji izberejo za prizorišče večernega zganjanja romantike.

Rastoča prestolnica

To kinematično mesto, tudi eno najbolj glasbenih mest na svetu, kar diši po kreativnem navdihu, pa čeprav občasno vse skupaj zmoti spomin na preteklost.

Na Heldenplatzu ('trgu herojev') je imel Hitler leta 1938 znameniti govor, v katerem je oznanil aneksijo Avstrije k materi Nemčiji. Številni to označujejo za začetek morilskega blitzkriega, ki je pogoltnil Evropo v naslednjih letih.

Nekatere izmed monolitskih protiletalskih stolpov, ki so jih nacisti postavili okoli Dunaja, so obnovili in jim vdihnili novo življenje. Eden od njih je Haus des Meeres ('hiša morja'), 300.000-litrski akvarij z družino kladvenic, ki plavajo po njegovem desetem nadstropju, medtem ko se po visoki fasadi lahko zabavajo plezalci in alpinisti.

V drugem stolpu je muzej moderne umetnosti MAK, katerega galerija je korak stran od genialne umetnosti, ki je na voljo na ogled v znanem Leopoldovem muzeju.

Vse to dokazuje, da se nima smisla ozirati v temačno preteklost, saj boste spregledali, kaj je Dunaj postal: čudovito, kipeče, pešcem prijazno in razmeroma poceni ter raznoliko mesto, v katerem kar mrgoli intelektualcev, umetnikov, svetovno znanih mojstrov kuhanja in ljudi, ki iščejo užitek.

Praznikovanje

Prazniki so še posebno primeren čas za obisk Dunaja. Najboljše tržnice boste našli v ozkih ulicah Spittelberga, za muzejsko četrtjo, najbolj obiskana pa je tista na Rathausplatzu z impresivno gotsko fasado mestne hiše v ozadju.

Gre za nekdanjo katedralo, pred katero vsako leto za božič postavijo 30 metrov visoko božično drevo in drsališče na prostem. Po božiču pa v novoletno tržnico spremenijo trg pri palači Schönbrunn, tako da ta postane središče dogajanja na silvestrovo.

Zgodovinsko jedro mesta je takrat prizorišče glasbenih nastopov, od valčka do popularne in rokovske glasbe. Zvonovi znamenite katedrale St. Stephan udarjajo opolnoči, na trgu Stephanplatz pa uprizorijo velik valček. Če vam ta scena ni povšeči, pa se raje odpravite do odrov na Riesenradplatzu, v bohemijskem drugem okrožju.

Nočni lajf

Tržnica Naschmarkt ob Donavi je odprta vse leto in tukaj se lahko srečate s tradicionalnim, pa tudi eksotičnim, se okrepčate s prigrizki, kupite začimbe, popijete kozarec ali dva vina.

Če se vrnete nazaj proti centru, se lahko ustavite na klobasah na hip stojnici Bitzinger's Wűrstelstand v bližini opere ali pa se odpravite do Engela v Lepopoldstadtu na tradicionalni meni, ki ga dnevno ročno napišejo v posebne knjige. Ambient je starinski, postrežba odlična, jedača pa vas bo nasitila do konca.

Po večerji se odpravite na džezovski performans v živo v intimni Porgy & Bess ali pa obiščite Volksgarten, veliko ples­no prizorišče, ki se koplje v ambientalni rumeni barvi, ter se naužijte house glasbe. Ko noč izgubi svojo moč, se na počitek odpravite v 25hours, hotel s cirkuško tematiko v muzejski četrti, na vrhu katerega je tudi bar. Kako priročno.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?