Hvar je vedno veljal za "hrvaški Mikonos", zdaj pa se je izkazalo, da so cene tam presegle ne samo grških ampak tudi tiste v Dubrovniku, kjer so nedavno ugotovili, da s 100 evri ni mogoče preživeti dneva. Družbena omrežja so letos polna posnetkov in komentarjev o cenah na hrvaški obali, tuji mediji pa pišejo o tem, kako so cene v tej državi od uvedbe evra poletele v nebo.
Za ležalnik 40 evrov
Kot piše Slobodna Dalmacija, so cene v Dubrovniku v primerjavi s tistimi na Hvaru še nizke, saj je tam treba za ležalnike odšteti 40 evrov. Na internetu lahko vidite veliko o ponudbi posameznih restavracij na Hvaru, vendar brez cen.
Novinarji preverili cene po restavrcijah
Novinarji Slobodne Dalmacije so preverili stanje na terenu in ugotovili, da je porcija pečenih lignjev na voljo po ceni od 32 do 35 evrov (v Ljubljani, ki ni ravno poceni, so na primer okoli 12, 13 evrov), jagnjetina od 26 do 35 evrov, pica pa med 13 in 14 evrov.
Mimogrede - pogled na ponudbo iz leta 2021 pokaže, da so restavracije na Hvaru lignje na žaru ponujale le za 75 do 85 kun, torej od 10 do nekaj več kot 11 evrov, zdaj pa so kar 200 odstotkov dražje.
8 evrov za pivo
Pol litra piva se prodaja od sedem do osem evrov, sokovi od štiri do pet evrov, dva decilitra vina pa od sedem do 10 in celo 14 evrov, odvisno od vina in sorte seveda. Kepica sladoleda na Hvaru trenutno stane od dva do tri evre in pol (za primerjavo v peklensko dragi Švici je kepica od 3 do 4 evre).
80 evrov za pico
Če si zaželite le kos pice, da ga vzamete s seboj, boste zanj odšteli tudi do osem evrov, na Otoku pa kroži zgodba, da je pred kratkim v eno od tamkajšnjih pekarn prišel mladenič po »jumbo« pico. Delavcem se je to zdelo nekoliko čudno, zato so ga dvakrat ali trikrat vprašali, ali si res želi to pico, kar je vztrajno potrdil. Ko pa so mu izstavili račun za 80 evrov, je skoraj omedlel in hotel odnehati, a je bila zadeva že končana – s tem se je bilo treba sprijazniti.
Na Paklenih otokih ležalniki "le" 20 evrov
Na Paklenih otokih (lokalci jim rečejo Škoji) so lokali, ki imajo spodnjo mejo "mestnih" cen, čeprav tudi to ni pravilo. Po drugi strani pa je v zalivu pri Hvaru kakovostna restavracija, v kateri ni pečenih lignjev ali jagnjetine, lahko pa jeste odlične testenine s škampi za 16 evrov ali hamburger za 14 evrov. V mestu se ista jed prodaja za 19 evrov.
Koktajli od 11 do 24 evrov
Kar zadeva pijačo, so koktajli v tistem zalivu 11 evrov, v mestu pa od 13 do 24 evrov (v mondenem St. Moritzu od 9,5 do 12 evrov), pol litra piva je pet evrov, sokovi štiri evre, dva "otroška" vina pa tri evre in pol. Lesene ležalnike za na plažo ponujajo za "le" 20 evrov.
View this post on Instagram
Zakaj so cene na Hvaru postale nevzdržne tudi za tujce?
Gostinci se pritožujejo, da jim je Splitsko-dalmatinska županija preveč zvišala koncesijske dajatve, jemljejo še sedem odstotkov, mesto Hvar pa tri odstotke (prijavljenega) prometa.
Tu so še DDV in druga plačila državi in občini, težko je najti natakarja za manj kot 1500 evrov na mesec, kuharji zahtevajo 3000 evrov, včasih tudi več.
Podražila so se tudi številna živila. Riba naj bi bila (pre)draga že v nabavi. Ribe stanejo približno 34 evrov na kilogram, hobotnice in sipe 16 evrov, lignji od 20 do 25 evrov, škampi pa se prodajajo po 35 do 40 evrov.
Pri analizi, ali so cene v gostinskih lokalih objektivne, pa je vsekakor treba upoštevati omenjene stroške, ki nastajajo v procesu dela, piše Slobodna Dalmacija.
Novo na Metroplay: "Ljudje v življenju potrebujemo več mehkobe" | Tereza Poljanič