Iščete ideje za lahkotne izlete v vročini, za družino ali dneve, ko niste pri volji za olimpijske podvige? Odpravite se v dolino Soče...
... In obiščite najbolj veličasten in magičen slovenski slap Kozjak pri Kobaridu. Do njega nas nad strugo smaragdne Soče popelje nezahtevna sprehajalna pot.
Z namenom ohranjanja naravnega ravnotežja, večjega nadzora ter posledično tudi možnosti ponovnega vlaganja v infrastrukturo ob slapu z namenom zagotavljanja večje varnosti je občina Kobarid od 6. junija za obiskovalce uvedla plačevanje nadomestila za uporabo infrastrukture za enkratno uporabo. Za odrasle vstopnini znašala 4 evre, za otroke od 7. do 14. leta 2 evra, za dijake, študente, upokojence in skupine (več kot 10 odraslih) 3 evre, za družine 10 evrov, uvaja pa se tudi letna poimenska karta v višini 12 evrov.
Potok Kozjak, levi pritok Soče, izvira v več povirnih krakih visoko pod Krnčico (2142 m), teče skozi več korit in pada v šestih slapovih, od katerih sta obiskovalcem dostopna zadnja dva.
Slap je izdolbel nekakšno podzemeljsko dvorano, katere dno zaliva prostran tolmun modrozelene barve, stene pa so zasigane kot v kraških jamah. Od temačnosti te dvoranice se odbija 15 metrov visok bel steber vode.
Iz Tolmina ali Bovca se zapeljemo v Kobarid, od tam pa cesti sledimo v smeri Drežnice (odcep ceste je s Kobariške obvoznice). Nadaljujemo preko mostu čez reko Sočo in takoj za Napolenovim mostom (glej slika spodaj) zavijemo levo in nato parkiramo na parkirišču ob cesti.
S parkirišča nekaj metrov nadaljujemo po cesti, nato pa se usmerimo levo na pot, ki se vije skozi travnik in se kmalu približa reki Soči. Nato sledimo tablam, le na koncu velja nekaj pozornosti, ko hodimo po lesenih deskah, ki so speljane preko potoka.
Ko ste si ogledali čudovit slap in se sprehodili pa se lahko osvežite še v eni najčistejših in najtoplejših alpskih rek - reki Nadiža.
V Kobaridu se usmerite proti Italiji, nato pa izberite kraj po želji. Na obrežju reke so urejena štiri parkirna mesta (Robič, Podbela, Logje in Napoleonov most).
Turkizno modra reka na svoji poti med gorami ustvarja številne tolmune in korita ter je priljubljena za kopanje, saj je toplejša od Soče (tudi do 21 stopinj C). Po ljudskem izročilu pa naj bi imela reka Nadiža tudi zdravilno moč.
Reka Nadiža svojo precej daljšo pot opravi v Italiji, lahko podaljšate izlet in si jo ogledate tudi čez mejo v mestu Čedad.
Izletu lahko dodate še obisk čudovitega slapa Virje.
- Poglejte si še: Ideje za izlete in pohode po Sloveniji