Po avstrijski Štajerski in severovzhodni Sloveniji.
Niso daleč časi, ko so Slovenijo in Avstrijo delili dobro zastražena meja in dva povsem drugačna politična sistema. V tistih časih je bilo kulturno sodelovanje omejeno zgolj na najnujnejše, razmišljanje o skupni turistični predstavitvi regij pa le utopična misel.
In kar je bilo nekdaj utopija, danes postaja realnost. Vedno bolj nam je domača miselnost, da je treba izkoristiti dane naravne pogoje posameznih pokrajin za celovito turistično ponudbo, ne glede na potek državnih meja. S projektom Gibanje v naravi – brezmejno pohodništvo in kolesarjenje so pri Steiermark Tourismusu v sodelovanju z lokalnimi partnerji iz severovzhodne Slovenije prikazali prav tovrstno predstavitev regionalne turistične ponudbe.
Projekt zajema Pomurje, Maribor – Pohorje, spodnje Podravje in Koroško ter celotno avstrijsko Štajersko. Vodilo projekta, delno financiranega od Evropske unije, je krepitev in razvoj turistične ponudbe na področju pohodništva, kolesarjenja, nordijskega fitnesa in kulinarike tega območja. Več o samem projektu izveste na internetni strani www.hiking-biking.com/sl, kjer najdete tudi zemljevid s predlaganimi 13 kolesarskimi potmi, 18 pohodniškimi potmi in šestimi predlogi za gorsko kolesarjenje. Mi bomo v nadaljevanju na kratko opisali le nekaj obmejnih.
Obmejna panoramska pot
Obmejna panoramska pot je 80-kilometrski del mednarodne pohodniške poti, ki povezuje kraja Sillian in Bad Radkersburg. Obmejni odsek med avstrijsko Štajersko in Slovenijo, od Sobotha do Bad Radkersburga, lahko prehodimo v petih do šestih dneh. Pripravljeni predlogi poti so dnevne ture, ki jih lahko poljubno kombiniramo in prehodimo v obeh smereh. Pot poteka od planot Koralpe in Remschniggalm na skrajnem jugu Avstrije, prek vinogradov, travnikov in sadovnjakov na meji med avstrijsko Štajersko in Slovenijo vse do mokrišč v okolici Radgone. Pot je posejana s pridelovalci sadja in vina ter ponudniki gostinskih in nastanitvenih kapacitet.
Via Pomurje
Via Pomurje je tradicionalna slovenska pohodniška pot, ki pohodnika popelje skozi idilično pokrajino ob Muri na tromeji Slovenije, Avstrije in Madžarske. Pot, speljana skozi rodovitna polja in gričevje, nam ponuja možnost prečkanja Mure z brodom in ob tem ogled mlina na Muri. Na poti ne manjka možnosti za okrepitev moči v kakem vinotoču ali pa za počitek v zdravilišču s toplotnimi vrelci, saj je cela pot Via Pomurje dolga kar 320 kilometrov. Predlagamo, da pot razdelite na dnevne etape po 20 kilometrov, lakoto in žejo pa si lahko tešite s tradicionalno prekmursko kulinariko: gibanico, bogračem, šunko, domačim kruhom, potico, vinom …
Kolesarska pot ob Muri
Kolesarska pot ob Muri je s slovensko krožno potjo dolga 425 kilometrov in velja za eno najlepših obrečnih poti. Kolesarjenje od izvira je dokaj preprosto zaradi konstantnega padca Mure in ponuja številne panoramske ter kulinarične užitke, saj pot vodi mimo številnih postojank s kulinaričnimi dobrotami. Pot se začne v narodnem parku Visoke Ture na meji s Koroško, Salzburgom in Tirolsko. Od začetka med ledeniki, gorskimi pašniki, planšarijami in slapovi se pot počasi spušča proti deželi vinske trte, toplih vrelcev in bučnih polij. Pelje mimo Gradca do mest toplih vrelcev in vina, Bad Radkersburga ter Gornje Radgone, nato pa pot nadaljujemo po levem bregu Mure do slovensko-hrvaške meje, kjer prečkamo Muro in se nato po desnem bregu vrnemo v Gornjo Radgono.
Foto in tekst: Aleš Cvirn, v Lisi