Linz – iz sivega industrijskega mesta v uspešno kulturno metropolo

18. 11. 2016 | Vir: liza.aktivni.si
Deli

Tretje največje avstrijsko mesto in glavno mesto zvezne dežele Zgornja Avstrija leži ob Donavi. Linz so ustanovili Rimljani, ki so ga imenovali Lentia, najverjetneje po keltskem imenu za zavoj – lentos.

Linz je leta 2009 postal evropska prestolnica kulture, kar je mestu dalo povsem novo podobo in iz sivega industrijskega mesta se je načrtno prelevilo v uspešno kulturno metropolo. Še pred tem pa so leta 2003 ob Donavi zgradili sodobno umetnostno galerijo Lentos, ki je ponoči osvetljena v različnih barvah.

Pravzaprav so domačini z razlogom na marsikaj v svojem mestu ponosni, saj med drugim kar nekaj nazivov lokacij oziroma stavb v Linzu krasi predpona naj-.

Tako Muzej Lentos, muzej sodobne umetnosti, ponuja eno najboljših umetniških zbirk v Avstriji, ki jo sestavljajo velika imena, kot so Klimt, Kokoschka, Schiele ...

Recept za linško torto z mandlji in ribezovo marmelado, ki izhaja iz leta 1653, velja za najstarejši recept za torte na svetu in zaščitni znak avstrijskega slaščičarstva. Danes menda najboljšo linško torto delajo v slaščičarni Jindrak v Linzu.

Stolna cerkev Mariendom velja za največjo cerkev v Avstriji.

V zgodovinskem jedru mesta je grad, v katerem je največji multidisciplinarni muzej Avstrije z razstavami s številnih področij.

V središču mesta je osrednji trg, ki je s približno 13.200 m² eden od največjih v Avstriji.

Musiktheater am Volksgarten, ki ga je zasnoval londonski arhitekt Terry Pawson in velja za najmodernejšo operno hišo v Evropi, je svoja vrata odprl aprila 2013 in odtlej sodi med kulturne vrhunce UNESCO City of Media Arts. Skupaj z gledališčem in komornimi igrami na promenadi ter Gledališčem za mlado publiko ima deželno gledališče Zgornje Avstrije štiri prireditvene prostore.

Še nekaj zanimivosti na hitro:

  • Friderik III. je med letoma 1489 in 1493 Linz postavil za središče Svetega rimskega cesarstva.
  • Mesto sta zaznamovala dva moža: nemški astronom Johannes Kepler in skladatelj Anton Josef Bruckner. Kepler, po katerem se imenuje tudi univerza, se je v mestu več let posvečal študiju matematike. Bruckner pa je v mestu kot cerkveni organist živel med letoma 1855 in 1868.
  • Linz ima svojo simfonijo, ki jo je napisal Mozart leta1783. Pravzaprav gre za Simfonijo št. 36, ki je znana kot Simfonija mesta Linz.
  • Blizu Linza, v mestu Leonding, sta pokopana Hitlerjeva starša, on pa je v Linzu obiskoval šolo Fadingergymnasium, ki je ni končal. Linz je bilo njegovo priljubljeno mesto in zanj je imel poseben načrt, ki pa mu ga ni uspelo uresničiti.
  • Linz je postal veliko industrijsko območje s kemično in jeklarsko industrijo, ki je služila nacistični vojski. Med drugim je na Donavi po vojni bila razmejitvena črta med ameriškimi in sovjetskimi vojaškimi enotami. Nedaleč od mesta je bilo zloglasno nacistično koncentracijsko taborišče Mauthausen.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek