Najpogostejše počitniške goljufije

11. 7. 2013
Deli
Najpogostejše počitniške goljufije (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

In kako se izogniti spletnim pastem, ko smo na počitnicah.

Počitnice se navadno začnejo za računalnikom – najprej načrtovanje poti, nato iskanje in rezervacija hotela, pa nakup letalskih vozovnic...

Zaslon, takrat tisti na pametnem telefonu ali tablici, pa postaja vse bolj nepogrešljiv tudi med dopustovanjem. Zato so v okviru projekta Varni na internetu pripravili elektronski priročnik z nasveti o tem, kako se izogniti najpogostejšim spletnim pastem, tudi ko smo na počitnicah.

Vodič Varni na internetu – tudi na počitnicah opisuje najpogostejše počitniške goljufije, na katere lahko naletimo, ko na spletu brskamo za apartmaji, turističnimi agencijami ali vstopnicami za različne prireditve, ko preverjamo elektronsko pošto ali plačujemo s kreditno kartico.

Katera so najpogostejša tveganja?
  • Fantomski apartmaji: eno največjih tveganj je zagotovo rezervacija fantomskega oziroma neobstoječega apartmaja.
  • Nakazila: sem se uvrščajo nakazila neposredno na bančni račun ponudnika ali prek sistema Western Union, ki pomenijo velik znak STOP.
  • Lažne agencije: na spletu svoje žrtve iščejo tudi lažne turistične agencije, lažni portali za prodajo letalskih vozovnic, celo lažni rent-a-car ponudniki. Takšne lažne ponudbe hitro prepoznate po neverjetno ugodnih cenah.
  • Nakup vstopnic: vstopnice lahko prodajajo tudi posamezniki prek različnih spletnih oglasnikov (npr. eBay), zato na uradni spletni strani organizatorja vedno preverite, katere agencije so pooblaščene za prodajo vstopnic.
  • Rezervacija in plačevanje s kartico: preden vpišete številko kreditne kartice, poiščite znake, ki kažejo na varno povezavo. Več o tem si prebeite v priročniku na strani 3
Varna uporaba interneta na počitnicah

Če na potovanjih in počitnicah potrebujete dostop do interneta, je običajno na voljo več možnosti, ki pa niso vse enako varne. Javni računalniki so lahko okuženi z virusi, brezplačno brezžično omrežje, do na katerega se povežete z lastno napravo, pa lahko ustvari tudi posameznik na svojem računalniku.

Zato preden vpišemo uporabniško ime, geslo ali številko kreditne kartice pretehtajmo in izberimo najustreznejšo povezavo.

Priročnik Varni na internetu – tudi na počitnicah ter še veliko drugih nasvetov najdete na spletni strani www.varninainternetu.si

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?