Iberski polotok je raj za kulinarične turiste, zlasti tiste, ki obožujejo morsko hrano, zelenjavo in juhice. Portugalska kuhinja sicer velja za lažjo od španske, vendar ji je kljub temu v mnogo stvareh zelo podobna.
Portugalci zelo cenijo svoje ribje juhe oziroma ribe nasploh, uživajo pa tudi v odličnih sirih in prav posebnih sladicah. Španci obožujejo česen, žafran, svet pa jih pozna po peaelli, glasbi in nogometu. Pojdimo malce pokukat v kuhinjo iberskega polotoka.
Španija
Za špansko kuhinjo je značilna raznolikost v okusih, aromah in sestavinah. Izoblikovala se je pod vplivom številnih ljudstev in njihovih kultur, ki so prihajala na Iberski polotok, veliko pa so Španci prinesli tudi s svojih osvajalskih pohodov. Tako so Rimljani na Iberski polotok prinesli olivno olje in česen. Krompir, paradižnik, bučke in paprike so Španci prinesli iz Južne Amerike. Afrika in Arabci so ibersko kulinariko popestrili z mandlji, rižem, citrusi ter kupom začimb.
Kako je nastala paella?
Stari Rimljani so Špancem prinesli plitko ponev patello (po njej se imenuje jed paella), Mavri so prinesli riž, Arabci žafran, Goti so poskrbeli za zelenjavo, morske sadeže pa so dodali španski ribiči. In tako je s kombiniranjem vseh teh sestavin nastala vsem dobro poznana paella. Jed so včasih kuhali na odprtem ognju, jedli pa so jo kar iz ponve, v kateri so jo pripravili.
Portugalska
Portugalci so mojstri bakalaja, lahko vam ga pripravijo na 365 načinov, pa jim še vedno ne bo zmanjkalo idej. Poleg bakalaja so priljubljene jedi še pečene sardine, hobotnica, lignji, škampi, kozice, školjke in vsi drugi morski sadeži. Zelo znana jed iz morskih dobrot je calderiada, ki je sestavljena iz različnih vrst rib in školjk, krompirja, paradižnika in čebule.
Med mesnimi jedmi za tradicionalno velja cozido, ki ga običajno jedo v hladnejših mesecih. V Portu so znani po vampih in toplih kruhkih z mesom, ki se imenujejo franchesinha. Med juhami je najbolj poznana caldo verde, ki je sestavljena iz krompirja, olivnega olja, razrezanega ohrovta in kosov klobas. Seveda pa Portugalci slovijo tudi po svojih sladicah in odličnemu vinu.
Solata s klobaso in pokrovačami
Sestavine za 4 osebe
- 4 pikantne klobase chorizo
- 8 kosov mesa pokrovač
- 1 mlad por
- 2 rdeči papriki
- 0,5 šopka peteršilja
- 4 žlice olivnega olja
- 3 ščepce soli
- 2 ščepca mletega črnega popra
- 2 žlici kisa
Priprava
Por očistite, operite in narežite na koščke. Drobno nasekljajte peteršilj, papriki pa odstranite semena in jo narežite na ožje trakove.
Meso pokrovač operite pod tekočo vodo, odcedite in kose osušite s kuhinjsko brisačko. Posamezne kose prerežite na pol. V teflonski posodi segrejte oljčno olje ter na vsaki strani pecite pokrovačo 5 minut. Medtem klobase narežite na kolobarje.
Pečeno meso pokrovač odstranite iz ponve in ga shranite na toplem krožniku. V ponev dodajte kolobarčke choriza in jih pecite približno 5 minut, da se na površini naredi lepa hrustljava skorjica. Vmes kolobarčke nekajkrat premešajte. Pečene kolobarčke stresite iz ponve na krožnik. Ponev umijte in pristavite nazaj na kuhalnik. Ko se dobro segreje, dodajte žlico olja, papriko in por. Med mešanjem približno 3 minute pražite, da se zelenjava nekoliko zmehča.
Pokrovače, kolobarčke choriza, papriko, por in peteršilj stresite v večjo skledo. Sestavine po okusu začinite s poprom in soljo, dodajte tudi kis. Solato dobro premešajte in postrezite.
Bakala na portugalski način
Sestavine za 4 osebe
- 800 g zmehčanega bakalaja
- 500 g krompirja
- 3 čebule
- 5 jajc
- 1 strok česna
- peteršilj
- oljčno olje
Priprava
Jajca pustite kuhati 7 minut. Bakala operite, narežite ga na koščke in potopite v hladno vodo. Pustite, da voda zavre in kuhajte še 10 minut.
Krompir skuhajte, vendar imejte v mislih, da ostane malo trši. Jajca olupite in narežite na koščke.
Drobno nasekljan česen popražite na olju.
V pekač zlagajte: eno vrsto krompirja, vrsto bakalaja, vrsto čebule in vrsti jajc. Začinite s soljo in poprom, nato pa ponovite vrstni red vseh plasti. Vse skupaj prelijte z oljčnim oljem in pecite 20 minut na 200 stopinj.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?