Reka je, kot tretje največje mesto na hrvaškem, postala tudi središče zahodne Hrvaške, krasi pa jo tudi veličastna arhitektura še iz obdobja Avstro-Ogrske.
Največje in najpomembnejše morsko prometno središče na Hrvaškem, Reka, spada tudi med eno bolj pomembnih srednjeevropskih pristanišč.
Reško pristanišče se je še posebej razvijalo po letu 1717, ko je bila po Jadranu proglašena svobodna plovba in je leta 1719 Reka postala svobodno pristanišče.
Mrtvi kanal s pogledom na panoramo Reke
Na današnjo podobo Reke je vplivalo tudi poplavljanje reke Rječina, zaradi česa so zgradili Mrtvi kanal. Polotok med tokom Rječine in Mrtvim kanalom Delta pa se drži starega mestnega jedra.
Ladjedelnica
V mestu sta dve veliki ladjedelnici:
- 3. maj in
- Viktor Lenac.
Poševni stolp
Zvonik je ena od redkih srednjeveških ohranjenih zgradb v starem mestu. Kljub svoji nagnjenosti je še vedno stoječi zvonik stolnice.
Kapucinska cerkev Marije Lourdes
Na Trgu Žabica je slikovita dvojna neogotska bazilika, kapucinska cerkev Marije Lourdske.
Palača Adria
Ob obali je reprezentativen niz zgradb iz 19. stoletja, iz časov, ko je Reka bila veliko in močno trgovsko pristanišče. Ena najbolj reprezentativnih palač Adria je današnja stavba Jadrolinije.
Korzo z mestnim stolpom
Ulica Korzo je središče mesta, je tudi najbolj poznana ulica z baročnim mestnim stolpom, ki ima uro.
Trsat Hrib
Trsat je bil naseljen že v obdobju pred Rimljani. Na mestu stare predrimske utrdbe pa so zgradili srednjeveško graščino na Trsatu.
Napisala: Suzana Golubov v reviji Lisa, foto: Goran Antley
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem