Rekreacija in potep po Deželi kozolcev

20. 5. 2015
Deli
Rekreacija in potep po Deželi kozolcev (foto: Promocijski material)
Promocijski material

Prišel je čas, ko se z družino ob vikendih večkrat odločimo za enodnevni potep. Tokrat vam predstavljamo odlično destinacijo, ki združuje tako rekreacijo kot poučno pot.

To je Dežela kozolcev, prvi muzej kozolcev na prostem na svetu, ki se nahaja v Šentrupertu na Dolenjskem.

Na 2,5 hektarja velikem zemljišču lahko spoznate kar 19 sušilnih naprav, od tega 17 kozolcev, ki so zastopani v celi Sloveniji, preneseni pa so bili iz širše Mirnske doline. So prepoznavna značilnost slovenske stavbne in kulturne dediščine, zato so se odločili, da jih prenesejo in obnovijo. Najstarejši med njimi, Lukatov toplar, se z letnico 1795 uvršča med najstarejše ohranjene dvojne kozolce na svetu in je v muzeju prava paša za oči.

Vsekakor pa je to tudi pravi raj za vaše najmlajše člane družine. Tu imajo enkratno priložnost igranja v naravi, spoznavanje naravnega materiala, kot je les, uživanja na gugalnici pod kozolci, ob dogodkih pa so jim na voljo tudi animacije, predstave s škrati, iskanje zaklada in še veliko več. Ponujajo pa tudi izobraževalni program z delavnico za prostem za predšolske in šolske skupine. S tem dobijo otroci priložnost, da spoznajo dediščino 'življenja kozolcev' na Slovenskem, posamezna orodja, šege in navade skozi pravljice.

»V muzeju imamo škrate, ki imajo zelene kape, barvajo mavrico, se »gungajo« na naših gugalnicah ... Včasih so navihani in nas popeljejo v svet kozolcev. Otroci skozi zgodbo o nastajanju posameznih tipov kozolcev spoznajo, zakaj imamo kozolce, zakaj so tako različni, prepoznajo posamezne tipe,« pove kustodinja Alenka Lamovšek. Starejšim pa je na voljo tudi voden ogled Dežele kozolcev. Na vodenem ogledu vas bo kustodinja Alenka Lamovšek popeljala po Deželi kozolcev na zanimiv in živahen način.

Vsem zaljubljencem je v najlepšem ambientu na voljo tudi poroka pod kozolci. Obred se v muzeju na prostem odvija pod Jurgličevim toplarjem ali na prireditveni ploščadi, kjer svatje sedijo na slamnatih balah, ki so seveda pregrnjene z beli pregrinjali. Seveda pa ne manjka aktivnosti za rekreativce. Privoščite si lahko lahkoten sprehod ali kolesarjenje v okolici. Sicer pa sta vam na voljo dva električna kolesa, ki sta prijazna do okolja.

V Deželi kozolcev lahko izvedete tudi team building, da bo vaša podjetna skupina produktivnejša, učinkovitejša in prijateljsko nerazdružljiva. Prav poseben je bil, denimo team building za skupino odvetnikov, ki so se morali znajti v košnji trave, pomerili so se v številnih igrah pod kozolci ter se seznanili z lokalno kulinariko in običaji.

Sicer pa bo Dežela kozolcev letos praznovala že svoj drugi rojstni dan v nedeljo, 7. junija, ko bo dogajanje popestril tudi Policijski orkester. Dogajanje v Deželi kozolcev pa je pestro čez celo leto, saj večkrat ponudijo nepozabna dogajanja. Bliža se namreč vrhunski kulinarično-glasbeni Gourmet & fun festival Izbor, ki bo prvič v Sloveniji na enem mestu predstavil najodličnejše mednarodne kulinarične mojstre v prepletu z vrhunskimi vini in atraktivnim glasbeno-zabavnim programom. Dogodek, kjer bodo gostje lahko okušali tudi hrano kuharjev, ki so si pridobili Michelinove zvezdice, bo edinstvena lokacija za vse, ki uživajo v okušanju vrhunske kulinarike in odličnih vin. Predstavilo se bo 20 izbranih kuharskih mojstrov in 40 vrhunskih vinarjev širše regije Alpe-Adria.

Kako do Dežele kozolcev?

Pot do njih pa je pravzaprav zelo enostavna, saj je iz središča Slovenije je namreč oddaljena dobrih 45 minut, če se na izlet odpravite z avtom. Sicer pa Občina Šentrupert leži v osrednjem delu porečja reke Mirne, kjer se odpre pogled na dolino reke Bistrice.

Odprta je od torka do nedelje od 9. do 16. ure, ob ponedeljkih pa je zaprta. Redna vstopnica stane zgolj 4 evre, pri tem imajo družine, dijaki in študentje popust. Vstop je prost za invalide in spremljevalce.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?