Rimljani so ga poimenovali Capris, v času papeža Gregorja I. je bil Insula Capraria (Kozji otok), za Bizantince Justinopolis, za oglejske patriarhe Caput Histriae. Šele Benečani so mu nadeli italijansko inačico današnjega imena Koper – Capo d'Istria.
Ob romantičnem Piranu, turističnem Portorožu in simpatični Izoli je Koper, šesto največje slovensko mesto, kar malo spregledan.
A Koper je v resnici zanimivo, dvojezično mesto, z bogato zgodovino, čudovito arhitekturo, pristaniščem in mestno plažo, ki mu poseben šarm dajo še živahni in prijazni meščani, ki tako radi posedajo in klepetajo ob kavici.
Mesto je obogatil tudi navtični turizem, zlasti pristajanje velikih križark, ki s turisti napolnijo mestno jedro, trgovinice in kavarne.
Redkokje v Sloveniji boste srečali toliko amaterskih turističnih fotografov kot pred Pretorsko palačo na arhitekturnem beneškem biseru – Titovem trgu.
Ponavljamo zgodovino
Najdlje je Kopru vladala Beneška republika (1279–1797), ko je mesto doživelo močan gospodarski (trgovina, sol) in kulturni razcvet (slikarstvo, glasba).
Še danes lahko občudujemo ostanke beneškega obdobja v mestni arhitekturi, ki je kljub velikim novodobnim posegom ohranila svoj srednjeveški videz, zato je Koper vključen v združenje evropskih srednjeveških mest.
Takrat je bil Koper otok, obdan z obzidjem, s kopnim povezan z lesenim mostom (proti Škocjanu), varovala ga je mogočna trdnjava Levji grad, okrog Kopra pa so se raztezale obširne soline.
Svojo vodilno vlogo začne Koper izgubljati v 18. stoletju, ko je Trst proglašen za svobodno pristanišče, in jo dokončno izgubi s propadom Beneške republike.
Iz Lise, foto: T. L.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?