Lani se je v obdobju od junija do septembra v zavetišču za pande Shenshuping rodilo kar 18 mladičkov. Pred dnevi so imeli skupno zabavo za svoj prvi rojstni dan.
No zdaj so jim njihovi oskrbniki in seveda na nek način tudi »človeški starši« pripravili pravo rojstnodnevno zabavo, saj je znano da so male pandice sila igrive in nagajive. Večina enoletnic se je rodila v zavetišču Shenshuping, ki ga financira kitajsko združenje za preučevanje velikih pand.
Mala šola o veliki pandi ali bambusovem medvedu
- Orjaški ali veliki panda je sesalec, ki ga navadno uvrščajo v družino medvedov, Ursidae.
- Danes živi samo v nekaj med seboj izoliranih populacijah v gorskih gozdovih osrednje Kitajske in spada med ogrožene vrste. Kljub temu mu v sedanjosti ne grozi neposredna nevarnost, da bi izumrl, ker so za njegovo rešitev organizirane mnoge dejavnosti.
- Življenje orjaškega pande ali bambusnega medveda v naravi ostaja še naprej velika uganka. Da bi lahko razvozlali njegov obstoj, moramo o njegovem načinu življenja vedeti čim več.
- Panda ima postavo kot medved, a je po anatomski zgradbi telesa podoben rakunu. Zato se znanstveniki vse do danes ne morejo poenotiti o tem, v katero skupino bi ga uvrstili.
- Čeprav je po zgradbi zobovja mesojed, je postal izrazito rastlinojed. V svoji domovini, v gorah osrednje Kitajske, se hrani izključno z bambusovimi listi in mladimi vršički.
- Ob študiju kitajske literature ugotovimo, da so v zadnjih 500 letih pogosto opisovali bivališča orjaškega pande v gozdovih južne in osrednje Kitajske. Na žalost živi panda danes le še v izoliranih visokogorskih gozdovih.
- Čeprav tega ni mogoče natančno določiti, znanstveniki menijo, da v teh gozdovih živi največ 1000 do 1600 pand.
Razlogi za ogroženost
- Glavni razlog za njihovo ogroženost je uničevanje njihovega prvotnega življenjskega okolja.
- Na jugu in vzhodu Kitajske gozdove krčijo zaradi naseljevanja in pridobivanja obdelovalnih površin, pri čemer potiskajo pando v najbolj oddaljena področja. V teh predelih je potrebno območje njegove razširjenosti zaščititi in ustanoviti naraven rezervat.
- Ogrožene so tudi zaradi izsekavanja bambusovih gozdov, saj se hranijo z bambusom.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem