Za sproščeno uživanje v najlepšem času leta je treba upoštevati nekaj osnovnih pravil.
Dolgi poleti, tropske temperature, eksotična hrana ... Včasih potrebujemo nekaj koristnih nasvetov in zanesljivih sredstev, da se ne ujamemo v tipične zdravstvene pasti. V povprečju namreč še vedno velja, da počitnikarji 4,5 dni na leto preživijo v hotelski sobi, namesto na plaži.
V koktajlih mrgoli klic
Ledene kocke? Ne, hvala. Klice, ki povzročajo drisko, niso samo v vodi iz vodovoda, lahko jih najdemo tudi v ledenih kockah. V južnih deželah se jim zato raje odpovejte. Če pa se bo vendarle zgodilo, si pomagajte z zdravili, ki zaustavijo črevesno infekcijo in drisko. Če ste si pokvarili želodec s hrano, zaužijte zdravilo, ki pospeši postopek razstrupljanja v želodcu in črevesju.
Aktivne počitnice: pomoč nategnjenim mišicam
Arnika zdravi. Med dolgim kolesarjenjem, pohodniškim izletom ali igro tenisa si lahko nategnete mišico. Pomagajte si z mazilom, ki vsebuje izvlečke arnike ali gabeza. Pri raztrganinah in odrgninah si nanesite ognjičevo mazilo.
Klima – past v hotelskih sobah
20 stopinj je optimalna temperatura. V toplih deželah je lahko med zunanjo temperaturo in klimatiziranim prostorom tudi 15 stopinj Celzija razlike in ravno v takšne prostore pogosto vstopamo segreti. To obremeni organizem in oslabi imunski sistem. Posledica so bolečine v grlu. Najbolje bo, da se temu izognete tako, da si klimatsko napravo nastavite na 20 stopinj Celzija. V akutnih primerih pomagajo pastile z ingverjem ali pa bomboni za lizanje, ki vlažijo sluznico žrela.
Prve noči je najbolje prespati
Nič popoldanskega spanca. Potovanja v druge časovne cone zmedejo telesni ritem, posledica pa so težave s spanjem. Nočni mir lahko motita tudi novo okolje in tuja postelja. Težavam s prilagajanjem na drugi čas se lahko izognete z nekaj triki.
Že v letalu nastavite uro na novi čas, če se le da, med poletom ne spite in veliko pijte. Pomaga tudi, da se na dopustu držite ur spanja in obrokov. Težka hrana zvečer bo le obremenila vaš želodec in težko boste zaspali. Za nekoliko lažje uspavanje pomagajo naravna zdravila z baldrijanom.
SOS po stiku z meduzami in ježki
Slana voda in limonin sok blažita. Meduze z ožigalkami povzročijo bolečine, podobne opeklinam. Pomembno je, da mesta ožiga nikoli ne izpirate s sladko vodo! Ožigalke v tem primeru počijo in nas še bolj peče. Boljši je kis. Pomaga tudi izpiranje s slano vodo ali drgnjenje s peskom. Ostanke ožigalk postrgajte s plastično kartico.
Če stopite na ježka, se iglice zlomijo in obtičijo v koži – boleča poškodba. Na mesto vboda položite kompreso z limoninim sokom. Ta bo stopil apnenec bodic, ki jih boste nato lažje izvlekli.
Sončarica: namigi za hladno glavo
Mokre brisače. Rdeča, vroča glava, omotica in glavobol – to so opozorilni znaki sončarice, ki je posledica predolgega izpostavljena soncu, in sicer brez zaščite in pokrivala.
Prva pomoč: takoj v senco. Nato si na čelo, tilnik in zgornji del telesa polagajte hladne in vlažne brisače. Ne uporabljajte ledenih kock, kajti ekstremen hlad bi le še bolj obremenil telo. Pomembno je, da vodo pijete v majhnih požirkih.
Otroci potrebujejo posebno zaščito
Nežna koža. Otroška koža je še posebej občutljiva za sonce. Uporabljajte kreme z visokim zaščitnim faktorjem. Ni nujno, da je krema otroška.
Občutljiva glava. Med igro in med plavanjem: glava mora biti na soncu vedno zaščitena, drugače se lahko otrok pregreje.
Občutljive oči. Dobra sončna očala so nujna za zaščito otrok pred soncem.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?