"Že leta ne uporabljam praška za perilo": strokovnjak za pranje perila predlaga boljšo rešitev

14. 5. 2025
"Že leta ne uporabljam praška za perilo": strokovnjak za pranje perila predlaga boljšo rešitev (foto: Profimedia)
Profimedia

Uporablja se že stoletja in je pogosto boljša izbira.

Pranje perila se zdi eno najbolj enostavnih gospodinjskih opravil: oblačila razvrstimo, jih vržemo v pralni stroj, dodamo detrgent, nastaviš program – in konec. A strokovnjaki za pranje perila, kot je Patric Richardson, stvari vidijo precej drugače.

Richardson se pranja loti bolj premišljeno: perilo pere redkeje kot večina ljudi in, kar je najpomembnejše – nikoli ne uporablja klasičnega detergenta. Namesto tega raje uporablja nežno milo.

Zakaj je milo boljša izbira?

Po njegovih besedah je ključna razlika v načinu izdelave. "Detergenti so sintetični – gre za mešanico čistil s potencialno škodljivimi dodatki," pojasnjuje. "Milo pa je rezultat enostavnejšega, bolj naravnega procesa: vzameš olje, dodaš kislino in nastane blago, učinkovito čistilo."

Ker milo vsebuje manj sestavin in ni mastno, se z oblačil bolje izpere kot detergent. "Tudi če ga uporabiš preveč, na oblačilih ne bo ostankov. Detergenti pa pogosto pustijo masten film, saj vsebujejo olja, ki ohranjajo vonj," opozarja Richardson.

Po njegovem mnenju je ta mastni sloj glavni krivec za tisto umazano vodo, ki pogosto ostane po pranju – kar ni le neestetsko, ampak tudi neučinkovito. "Olja v detergentih vežejo umazanijo in jo zadržijo v stroju. Oblačila sicer dišijo po svežem, a niso zares čista," pravi. Dodatna prednost je tudi to, da je milo dovolj nežno za občutljive materiale, kot so svila in kašmir.

Da, milo je dražje – a dolgoročno bolj učinkovito

Prehod z detergenta na milo morda res pomeni višjo začetno investicijo – Richardson na primer za milo odšteje okoli 26 dolarjev, medtem ko stane povprečen detergent polovico manj. A se izplača: ker je milo bolj koncentrirano in brez dodatkov, ga porabimo precej manj, oblačila pa ostanejo v boljšem stanju.

"Rad rečem, da je uporaba mila kot nakup kakovostnega šampona – stane več, a traja dlje in je boljše za vaše ‘lase’ – v tem primeru za vaše perilo," se pošali Richardson.

Boste poskusili oblačila oprati z milom?

Vir: krstarica.com

Kaj v resnici vsebuje solata? Čeprav velja za zdravo, temu pogosto ni tako (VIDEO)