Številni za zgostitev jedi uporabljajo prežganje z moko, v resnici pa obstaja veliko bolj zdrav način.
Jesen je čas jedi na žlico: taki obroki nas ogrejejo, hidrirajo in napolnijo s pomembnimi hranili. A če uporabljamo tradicionalno prežganje za zgostitev jedi, to lahko prinaša tudi nekaj negativnih učinkov.
Ne spreglejte:
- Švedi so prišli na genialno idejo: na ta način brezplačno ogrevajo hiše
- 4 stavki, s katerimi vas MANIPULATORJI želijo nadzirati in vam uničiti samozavest
Zakaj je klasično prežganje problematično?
Pri prežganju običajno uporabljamo maščobo in moko v razmerju 1:1. Ravno uporaba maščobe pa poveča kalorijsko vrednost obroka in tako lahko pripomore k nabiranju odvečnih kilogramov.
Poleg tega je jed zaradi prežganja lahko težje prebavljiva. Pri nekaterih ljudeh lahko pride celo do prebavnih težav, kot so napihnjenost, bolečine v želodcu ali prebavne motnje.
Zdrave alternative
Za zgostitev jedi lahko uporabite zelenjavo ali stročnice. Če denimo pripravljate enolončnico s fižolom, del kuhanega fižola preprosto pretlačite in stresite v lonec. Podobno lahko naredite tudi s kuhanim krompirjem ali korenjem, super izbira pa je tudi kuhan grah.
Za zgostitev jedi so odlične tudi žitarice, kot so riž, ječmen in proso, ki sproščajo naravno sluz. Kot zgoščevalec jedi lahko uporabite tudi ovsene kosmiče in otrobe, ki se razkuhajo v jedi.
Poleg tega, da bodo te alternative zgostile vašo jed, bodo hkrati tudi pripomogle k večji vsebnosti vlaknin, ki ugodno vplivajo na prebavo in podaljšujejo občutek sitosti, kar je še posebej koristno, če hujšate.
Vir: krstarica.com