To so čaji, ki umirijo prebavne težave, preprečujejo napihnjenost in blažijo krče.
Sindrom razdražljivega črevesja (IBS) je pogosta prebavna težava, ki jo spremljajo bolečine v trebuhu, napihnjenost in težave z odvajanjem. Številni ljudje si pomagajo z zeliščnimi čaji, ki sproščajo mišice črevesja, pomirjajo prebavni trakt in blažijo krče.
Ne spreglejte:
- Si po 30. letu želite mladostne in napete kože? V jedilnik obvezno vključite ta živila, ki brišejo gube
- Kako prepoznati zavistno osebo, ki vam želi slabo? Ključen je ta znak (pogosto se spregleda)
Tukaj je 5 čajev, ki naj bi bili najbolj učinkoviti pri blaženju simptomov IBS.
1. Meta
Meta deluje kot naravni mišični relaksant, zaradi česar pomaga sprostiti črevesno steno in ublaži krče ter bolečine v trebuhu. Vsebuje mentol, ki ima dokazano pomirjevalni in antispazmodični učinek. Raziskave potrjujejo, da lahko metin čaj zmanjša napenjanje in pline pri ljudeh z IBS.
Priprava in uporaba: Eno žlico posušenih listov mete prelijte z 2 dl vrele vode. Pokrijte in pustite stati 5 – 10 minut, nato precedite. Pijte do dvakrat na dan, najbolje po obroku.
2. Janež
Janež se že stoletja uporablja v ljudski medicini kot pomoč pri prebavi. Blaži krče, spodbuja redno delovanje črevesja ter ima protivnetne in protibolečinske učinke, kar je še posebej koristno pri posameznikih z IBS.
Priprava in uporaba: Žlico zmletih semen janeža prelijte z dvema skodelicama vrele vode. Kuhajte na nizkem ognju 5 minut, nato pa precedite in popijte. Priporočata se ena do dve skodelici na dan.
3. Kurkuma
Kurkuma je znana po svojih močnih protivnetnih učinkih. Med drugim blaži vnetja v črevesju, s tem pa zmanjšuje bolečine in napihnjenost. Spodbuja tudi zdravo črevesno floro.
Priprava in uporaba: V skodelico tople vode dodajte eno čajno žličko mlete ali sveže naribane kurkume. Pustite stati 5–7 minut. Po želji dodajte med ali limono za boljši okus.
4. Komarček
Komarček sprošča mišice prebavil, zmanjšuje tvorbo plinov in napihnjenost ter pomaga pri zaprtju – še eni pogosti težavi pri IBS. V kombinaciji s kurkumo ima še močnejši učinek.
Priprava in uporaba: Dve žlici zdrobljenih semen komarčka prelijte z 2 dl vrele vode. Pokrijte in pustite stati 10 minut, nato precedite. Pijte eno skodelico na dan.
5. Kamilica
Kamilica je ena najbolj znanih zdravilnih rastlin s pomirjevalnim učinkom. Deluje protivnetno, sprošča mišice, zmanjšuje pline in pospešuje prebavo. Poleg tega pomaga zmanjšati stres, ki pogosto poslabša simptome IBS.
Priprava in uporaba: Žlico kamiličinega čaja prelijte z 2 dl vrele vode, pustite stati 5–7 minut, precedite in popijte. Uživanje je varno večkrat dnevno.
Pred uporabo čajev se posvetujte z zdravnikom, ki vam bo znal svetovati glede na vaše individualno stanje. Zeliščni čaji lahko pomembno prispevajo k lajšanju simptomov IBS, a je ključno, da opazujete, kako nanje reagira vaše telo in v primeru težav prenehate z uživanjem.
Vir: zdravlje.kurir.rs