Smrčanje lahko slabo vpliva na možgane, pravi raziskava

19. 4. 2023
Deli
2 / 2
Profimedia

ALI TRPITE ZA SPALNO APNEJO?

Smrčanje je lahko simptom spalne apneje, stanja ko med spanjem za trenutek prenehate dihati. V tem času kisik in kri ne prideta do možganov, kar lahko vodi do upada kognitivnih funkcij. To na dolgi rok lahko vodi v demenco. 

Raziskovalci so zbrali 27 moških, med 35 in 70 letom, ki so imeli diagnosticirano blažjo ali hujšo spalno apnejo. V splošnem so bili sodelujoči zdravi (če odštejemo spalno apnejo). Med spanjem so nosili posebne "kape", s katerimi so raziskovalci merili možganske valove, raven kisika v krvi, srčni utrip, kognitivne funkcije. 

Rezultati: 

Ugotovili so, da imajo tisti s hujšo spalno apnejo težave s koncentracijo, kratkoročnim spominom in težje dosegajo cilje v svojem življenju. 

Strokovnjaki predvidevajo, da bodo ljudje s hujšo obliko spalne apneje utrpeli slabše delovanje možganov, kar je povezano z mnogimi zdravstvenimi težavami, kot je visok krvni tlak, sčrno-žilne bolezni, prebavne bolezni, diabetes tipa 2. 

Raziskava: https://studyfinds.org/snore-sleep-apnea-dementia/

Prisluhnite aktivni podkastu! 🎧

Ana Zrimšek o prehrani žensk

V tokratni epizodi Aktivni podkasta je z nami Ana Zrimšek, strokovnjakinja na področju prehrane žensk v obdobjih zanositve, nosečnosti in po porodu. Zaupala nam je vse, kar moramo vedeti o prehrani v omenjenih obdobjih.

Kaj lahko storimo, če je do nosečnosti prišlo nenačrtovano in zaradi tega prej nismo poskrbeli za ustrezen življenjski slog? Kako lahko omilimo nosečniško slabost? Zakaj nastane nosečniški diabetes? Lahko ustrezna prehrana poskrbi za lažji porod? Kaj je še posebej pomembno v času po porodu? Vse to in še več v novi epizodi Aktivni podkasta.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?