Kako poskrbite, da stare brisače postanejo mehke? Potrebujete le to sestavino, ki jo že imate doma

27. 9. 2024
Deli
Kako poskrbite, da stare brisače postanejo mehke? Potrebujete le to sestavino, ki jo že imate doma (foto: Profimedia)
Profimedia

Ta preprosta in poceni sestavina ima boljši učinek od kisa in omogoča, da vaše stare brisače ponovno postanejo mehke.

Če ste opazili, da vaše brisače niso več tako mehke, kot so bile, lahko svojemu pranju dodate naravno gospodinjsko sestavino, da bodo vlakna brisač na vaši koži spet mehka. 

Ne spreglejte:

Obstaja še en kuhinjski junak, ki premaga kis, ko gre za čiščenje in obnavljanje stanja vaših brisač, piše govori.se. Ta kuhinjska sestavina ne le vrača mehkobo, ampak se tudi učinkovito bori proti neprijetnim vonjavam in velja za boljšo možnost kot kis.

Za uporabo sode bikarbone pri pranju brisač preprosto potresite pol skodelice praška po brisačah, ki jih položite v boben pralnega stroja. Za optimalno nego vlaken brisač med pranjem uporabljajte toplo vodo namesto vroče. Soda bikarbona je odlično naravno čistilo, saj učinkovito odstranjuje madeže, neprijetne vonjave in maščobo v kuhinji in kopalnici. Uporablja se kot naravni deodorant, saj nevtralizira telesne vonjave in lahko deluje kot domača rešitev za nego pazduh.

Kako poskrbite, da stare brisače postanejo mehke? Potrebujete le to sestavino, ki jo že imate doma
Profimedia

Deluje tudi kot blagi piling za kožo, saj nežno odstranjuje odmrle kožne celice, kar pomaga pri glajenju kože. Soda bikarbona je učinkovita pri beljenju zob, saj pomaga odstraniti zobne obloge in madeže od kave ali čaja. Lahko se uporablja kot sredstvo za nevtralizacijo kisline, kar pomaga pri lajšanju simptomov zgage in prebavnih težav. 

Uporablja se tudi kot naravni fungicid, saj lahko pomaga pri lajšanju težav z glivicami na nogah ali nohtih. Soda bikarbona pomaga tudi pri odstranjevanju neprijetnih vonjav iz hladilnika, saj absorbira vonjave brez kemičnih dodatkov. Uporablja se lahko tudi za čiščenje sadja in zelenjave, saj pomaga odstraniti pesticide in umazanijo s površine hrane.

V katerih balkanskih državah zaužijejo največ mesa? Slovenci smo se znašli na presenetljivem mestu

Bonus video: Matjaž Šerkezi o varnosti v gorah in odnosu do narave