Rezultati, ki šokirajo: kaj se zgodi, če ste zjutraj izpostavljeni sončni svetlobi?

29. 8. 2024
Deli
Ko sončna svetloba vstopi v oči, zasvetijo celotni možgani. Notranja (foto: L.T.)
L.T.

 »Nisem bil preveč pozoren, ko mi je babica prvič predlagala, naj poskušamo otroke spraviti ven pred poldnevom, da bi jim pomagali ponoči spati. Nikoli prej nisem slišal česa takega - in zdelo se mi je tudi protislovno,« pravi Sandi, očka dvoletnih dvojčkov Tina in Bele in 8-letne Line. 

"Ko je prišel marec letos, smo iskali preproste strategije, ki bi pomagale izboljšati zdravje naše družine, in to iskanje me je popeljalo nazaj na pot proti konceptu jutranjega izpostavljanja soncu. Odkar sem se prvič seznanil z idejo, sem prebral nekaj več o tem, vendar se temu še nikoli nismo zavezali."

Preberite še:

"Najpogosteje je bil naš zunanji čas popoldne – po kosilu, šolskih nalogah in opravilih. Ko se je življenje obrnilo na glavo, smo poskusili jutranjo izpostavljenost soncu in rezultati so bili takojšnji in izjemni." 

Zdaj, ko se bližata jesen in zima ter krajši dnevi, že ponovno razmišljam, kako se bomo zjutraj vsaj 20 do 30 minut izpostavljali jutranji sončni svetlobi.

Razlogi, zakaj je jutranja svetloba tako pomembna:  

1. Izpostavljenost zgodnji jutranji sončni svetlobi vam pomaga spati ponoči. Na prvi pogled se zdi, da nima nobenega smisla - vendar je res! Eno človeško zrklo vsebuje milijardo delovnih delov. Ena milijarda!  

Po mnenju Jacoba Libermana, OD, Ph.D., ko sončna svetloba vstopi v oči, zasvetijo celotni možgani. Notranja svetloba je samo za vid, vendar sončna svetloba polnega spektra vpliva na veliko več stvari. Svetloba je vodilo za trilijone celic v našem telesu skozi proces, imenovan »fotobiomodulacija«. Svetloba, ki vstopa v oči, prenaša informacije o času dneva v možgane in telo. Sončna svetloba pošlje hipofizi signal za »bujenje«, hipofiza pa se odzove s sproščanjem hormonov.

Svetla jutranja svetloba sporoča vašemu telesu, naj zavre proizvodnjo melatonina in poveča proizvodnjo kortizola (ki je dober za vas v zdravih količinah) in serotonina. Sčasoma epifiza presnovi serotonin v melatonin in to je tisto, kar vam pomaga, da ponoči naravno zaspite.  

Če povzamemo, če svoje oči, telo in obraz izpostavimo jutranji sončni svetlobi, se bo naše telo odzvalo s povišanjem serotonina. Serotonin je predhodnik melatonina, hormona, ki pomaga uravnavati cikle spanja in budnosti. Jutranja sončna svetloba zagotavlja surovine, ki jih naše telo potrebuje za proizvodnjo melatonina, ko se dan začne spuščati.  

2. Izpostavljenost zgodnji jutranji sončni svetlobi izboljša vaše razpoloženje. Serotonin je kemikalija za dobro počutje in eden od načinov za nadzor njegovega sproščanja je, da se izpostavite jutranji sončni svetlobi.

 Obstaja veliko raziskav, ki kažejo, da ima serotonin aktivno vlogo pri zdravljenju depresije. Izpostavljenost sončni svetlobi s polnim spektrom zjutraj povzroči, da naša telesa proizvajajo serotonin, ki ne le pomaga kasneje pri nočnem spancu, ampak izboljšuje razpoloženje ves dan. Svetle luči se že dolgo uporabljajo kot standardno zdravljenje sezonske depresije.

 Zunanja svetloba, tudi v oblačnem dnevu, zagotavlja precej več luksa kot notranja svetloba. Deževni zimski dnevi bodo ustvarili ravni luksov 1000 ali več, kar je veliko več kot katera koli notranja svetloba - in v sončnih poletnih dneh lahko sončna svetloba oddaja svetlobo, ki je tisočkrat svetlejša od notranje svetlobe.  

Sončni vzhod na morju

Izpostavljenost zgodnji jutranji sončni svetlobi krepi vaše zdravje. Naša telesa so svetlobni receptorji.

profimedia

3. Izpostavljenost zgodnji jutranji sončni svetlobi krepi vaše zdravje. Naša telesa so svetlobni receptorji. Nekaj ​​sončne svetlobe, ki vstopa v naše oči, se pošlje v hipotalamus, ki »usklajuje in uravnava večino naših življenjskih funkcij ter sproži in usmerja naše odzive na stres.« (Light: Medicine of the Future Jacob Liberman, OD, PH .D.)  

Približno 100 naših telesnih sistemov je povezanih s ciklom dneva in noči. Ljudje smo dnevna bitja, naši ritmi se vrtijo okoli sonca in lune. Ivy Cheung, doktorska kandidatka nevroznanosti na Northwestern, pravi: »Svetloba je najpomembnejši sinhronizator med možgani in telesom. Izkazalo se je, da je pravilna sinhronizacija notranjih bioloških ritmov z dnevno rotacijo Zemlje bistvena za zdravje.«  

4. Izpostavljenost zgodnji jutranji sončni svetlobi lahko pomaga pri izgubi teže. V skladu s to študijo so tisti, ki so bili prej izpostavljeni svetlobi, tehtali manj – rezultati pa so vidni že v treh kratkih tednih!

"Tudi po nadzoru vseh dejavnikov izpostavljenosti, ki niso izpostavljeni svetlobi, vključno z vnosom hrane, spanjem, aktivnostjo, je bil vpliv jutranje svetlobe na težo precejšen - predstavljal je približno 20 % BMI subjekta, kar pomeni, da so tisti, ki so bili prej izpostavljeni svetlobi, tehtali manj." 

Šokantno odkritje znanstvenikov: pri teh dveh starostih se naše telo najbolj postara