Ne počutimo se vsak dan isto in vsak ima kdaj dan, ko je slabe volje in nerazpoložen.
Toda nobene potrebe ni, da slaba volja in razdražljivost (pre)dolgo trajata.
Kako si lahko pomagate zoper slabo voljo?
Igrajte se detektiva in najdite vzrok
Če želite priti na jasno kaj se dogaja, postanite radovedni in se povprašajte kaj je povzročilo slabo voljo. Kaj se dogaja in zakaj zdaj/danes in ne prej/včeraj? Kaj vam manjka? Je to pomanjkanje spanja, ste lačni in razdražljivi, zaskrbljeni zaradi službe ali še vedno jezni zaradi prepira s partnerjem? O čem razmišljate in kaj čutite? Igrajte se detektiva, bodite radovedni, upočasnite in poglejte kaj se vam plete po glavi.
Imate težave, ki jih je treba odpraviti? Potem najprej rešite manjše
Morda morate poskrbeti, da boste nocoj bolj zgodaj šli v posteljo, nekaj pojedli, se odločili, da se s partnerjem pogovorite o sinočnjem prepiru. Cilj je, da prepoznate svoje najbolj občutljive sprožilce in rešite težave, ki spodbujajo vaše slabo razpoloženje. Če obstajajo težave, ki jih je treba rešiti, najprej rešite tiste, ki so lažje. Ste utrujeni? Zadremajte. Lačni? Jejte. Niste prepričani glede prijave za novo službo? Ugotovite zakaj bi vam koristila.
Izogibajte se sprejemanju velikih odločitev
Ko ste čustveni in pretirano vznemirjeni in slabe volje, je enostavno dobiti tunelski vid. Možgani v čustvenem kontekstu preskočijo na črno-belo razmišljanje in radikalne rešitve. To je podobno kot sprejemanje odločitev v pijanem stanju, ki jih pogosto kasneje obžalujete. Čeprav vas čustveni možgani poskušajo potegniti vase, se umaknite in spoznajte, kaj se dogaja. Povejte si, da zdaj ni pravi čas za ukrepanje. Počakajte, da se boste čustveno umirili, morda celo prespali zadevo in se odločali kdaj drugič.
Poskrbite za umiritev in sprostitev
Če ste odpravili manjše težave in odložili velike, je čas, da se preprosto umirite in sprostite. Kaj vam lahko koristi?
Meditacija. Deset do petnajst minut je potrebnih za umiritev.
Zapišite, kako se počutite. Pri pisanju gre za to, da stvari umaknete iz glave in ne nadaljujete s slabo voljo. Pišite največ deset minut.
Telovadba. Tudi za preprosto vadbo – hojo, pilates, ples in podobno, ni potrebno veliko, da začnejo delovati endorfini in vam pomagajo, da se pričnete počutiti bolje.
Izvajajanje sprostitvenih dejavnosti. Pomaknite se iz glave v telo. Lahko igrate svojo najljubšo video igro ali šivate, igrate klavir, rišete, pripravljate večerjo, plešete, počnete nekaj, kar popolnoma okupira vašo pozornost.
Počitek. Tekom dneva si lahko privoščite 20-minutni spanec, drugače pa pojdite bolj zgodaj v posteljo. Spanje pomaga pri regeneraciji in spočiti boste boljše volje.
- Preberite tudi: Ste zares odvisni od svojega telefona? Odgovorite na 5 vprašanj