Ta pravila bi morala imeti vsaka družina

13. 4. 2023
Deli
Ta pravila bi morala imeti vsaka družina (foto: profimedia)
profimedia

Imate v svoji družini kakšna pravila?  

Določena pravila so v družini nujno potrebna, da vzpostavite red in se izognete določenim situacijam ter prepirom. Jih imate? Tu je še nekaj idej, kaj lahko uvedete v družinsko življenje. 

Katera pravila bi bilo dobro imeti v družini?

Brez prekinjanja

Otroci razmišljajo precej drugače in v prvih letih se jim zdi, da ste jim vedno na voljo in da so njihove potrebe najpomembnejše. Ne pomislijo na druge in ne čakajo. To je naravno otroško vedenje, ki pa ga lahko spremenite. 

S pravilom, da se v določenih situacijah ne prekinja, se boste izognili temu, da vas otrok potrebuje ravno med sestankom, čeprav zares ni nujno. Ali da moti vse vaše telefonske pogovore, se vpleta v kuhanje in druge potencialno nevarne situacije. 

S pravilom se bo naučil potrpežljivosti in obvladanja svojih impulzov. 

Če ni tvoje, vedno vprašaj za dovoljenje

Nekje med 4. in 7. letom otroci radi vzamejo karkoli, kar jim je zanimivo, tudi če ni njihovo, hkrati pa ne želijo posojati svojih igrač. Če je to pri vas težava, postavite pravilo, da mora otrok vedno prositi za dovoljenje. Upoštevajte to tudi vi in bodite za zgled. 

Podobno lahko naredite pri objemih in poljubčkih. Babice, tete, strici in vsi ostali, ki pridejo na obisk, običajno radi takoj objamejo otroka, ga dvignejo in kam odnesejo. Pa mu je to prav? Prosite jih, naj vprašajo, ali si tega želi. Tudi vam ni vedno do poljubčkov in objemov, kajne?

Pospravi za seboj

Kolikokrat ste se že izgubljali v kupu igrač, ki jih je otrok razporedil po sobi, ne pa tudi pospravil? Redno pospravljanje lahko priučite s pravilom, ki veleva natanko to: pospravi za seboj, ko se nehaš igrati ali uporabljati stvari

Kadar se otrok upira pospravljanju, recite, da je takšno pravilo, zato ga boste pustili, da to opravi. Če se odloči, da ne bo pospravil, žal ne morete govoriti z njim in mu dati pozornosti. Ko bo pospravil, pa z njim z veseljem kaj počnete. S tem ne boste dajali interakcij in odzivov, ki si jih otrok želi, hkrati pa mu boste pokazali, kako ponovno pride do vaše pozornosti. 

Najprej opravila, potem igra

Ko boste ocenili, da je otrok dovolj velik, da dobi prva opravila in naloge, primerne njegovi starosti, hkrati uvedite pravila, da je najprej čas za naloge, potem za igro. Veliko stvari v življenju deluje tako: za dobro delo v službi, prejmete plačilo. Po telovadbi se nagradite s smutijem ali prigrizkom. 

In ko se otrok upre? Včasih je pač bolj mikavno opustiti pravila in se igrati. Takrat z mirnim glasom (ni lahko, a se potrudite) opomnite, kaj je na vrsti najprej in ignorirajte njegova pojasnila ter vedenja. Če se prične igrati, onemogočite dostop do igrač, dokler ne naredi, kar ste ga prosili. 

Prisluhnite aktivni podkastu! 

V tokratni epizodi Aktivni podkasta je z nami Ana Zrimšek, strokovnjakinja na področju prehrane žensk v obdobjih zanositve, nosečnosti in po porodu. Posameznice v omenjenih obdobjih usmerja k boljšim prehranjevalnim navadam in jim pomaga pri reševanju težav, ki jih prinesejo posamezna obdobja.