Zakaj severne države tolikokrat označimo za srečne? Imajo celo besede, ki opisujejo njihov življenjski slog. Poglejmo, kakšne skrivnosti imajo.
Finska, Danska in Islandija. Tukaj živi po raziskavi o sreči sodeč najsrečnejše prebivalstvo; in že celo desetletje, kolikor se raziskava izvaja, se vrstni red prvih treh ni kaj bistveno spremenil. Tudi nedavna pandemija tamkajšnji sreči ni prišla do živega. Njihova skrivnost? Dobri odnosi med ljudmi.
- Preverite tudi: Stavimo, da ste TESTENINE do sedaj pripravljali narobe!
Slovenci smo zasedli zadovoljivo, 22. mesto
Dve tretjini starejših od 16 let sta po raziskavi našega Statističnega urada večino časa srečni, pri čemer na to, kako srečni smo, tudi pri nas najbolj vplivajo dobri medosebni odnosi. A če se v Sloveniji tega dejstva zavedamo, so Danci iz dobrih medčloveških odnosov naredili pravo umetnost; pri ustvarjanju katere sodelujejo domala vsi.
Ta življenjski slog, ki osrečuje, Danci imenujejo hygge; pomeni pa lahko marsikaj – od sproščenega druženja, uživanja v intimnem vzdušju do opazovanja nevihte skozi okno. Pod črto bi lahko rekli, da je “hygge” vse, kar pomirja, radosti, ne ustvarja napetosti v komunikaciji in je prijetno za oko.
In kako si pri ustvarjanju takšnega vzdušja Danci pomagajo v praksi?
Svetloba
Izbiranju svetil, ki so prijetna in pomirjajo, posvečajo Danci ogromno pozornosti. V svojem bivalnem okolju ustvarjajo prave svetlobne otoke, pri čemer pa je nivo svetlobe zelo pomemben. Nič fluorescentnega in bleščečega, njihov okus za razsvetljavo je še najlažje opisati z barvami sončnega zahoda. Zato ne preseneča niti dejstvo, da so največji porabniki sveč na prebivalca, pri čemer delovno okolje ni izjema.
Povezanost
Druženje je na Danskem izjemnega pomena; pri čemer dajejo bistveno večji poudarek vključevanju vseh prisotnih, kot je to običajno pri nas. Če gre na primer za družinsko druženje, naj čim več članov sodeluje pri pripravi hrane, ne zgolj eden. Nič ločenih miz za otroke in odrasle. Zaželjene so aktivnosti in igre, v katerih lahko sodelujejo vsi. Potencialno konfliktne teme in mobilne telefone pa pustite pred vrati.
Udobje in drobni užitki
Zakaj je potrebno družinski kristal in najlepši čipkast prt hraniti le za posebne priložnosti, ki potem skoraj nikoli ne nastopijo? In zakaj je priprava (ali nakup) najboljših slaščic rezervirana le za rojstne dneve ali redke obiske? Zakaj mora biti čas zase ob dobri knjigi pospremljen z občutkom krivde, ker se zdi, da lenarimo? Danci si dovolijo tudi sami uživati v udobju, sploh lastnega doma.
Poseben prostor za odklop in sprostitev
Sobe, kamor se učenci lahko umaknejo, kadar potrebujejo nekaj mirnega časa zase, v danskih, švedskih in norveških šolah niso nič neobičajnega. Takšne prostore imajo tudi odrasli v svojem delovnem okolju, ki se od naših čajnih kuhinj najbolj razlikujejo predvsem po tem, da je tam praviloma tudi zelo udoben kavč.
Dovolite si najti zadovoljstvo v vsakdanjem življenju. Če vas ob tem obišče slaba vest, pa ji postrezite skodelico čaja v soju sveč in ji nato prijazno pokažite vrata.
Prisluhnite aktivni podkastu!
Jernej Ogrin razkriva vse, kar morate vedeti o hujšanju in zdravi prehrani
Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem