Se kdaj zanašate na svoj šesti čut ali ste eni tistih, ki pravijo, da ga nimajo ali ne čutijo?
K prijateljem ste se odpravili na večerjo, vse je potekalo tekoče, vsi ste se veliko smejali in se pogovarjali, a v sebi ste ves čas čutili, da nekaj ni vredu. Kasneje vam je gostiteljica priznala, da sta se tisti večer tik pred vašim druženjem s partnerjem močno sporekla, za vas pa nato zavestno odigrala "vse je v redu" predstavo. A vašega notranjega kompasa nista uspela prelisičiti.
"Intuicija je zelo močna, po mojem mnenju je močnejša od intelekta," je nekoč dejal Steve Jobbs. In čeprav se je drži nekakšen na pol čarovniški sloves, jo v trenutku kritičnih odločitev, ko analize in podatki ne dajejo enoznačnega odgovora, najpogosteje uporabi večina odločevalcev na najvišjih položajih. Ne preseneča torej, da naj bi bili najboljši odločevalci prav tisti z najmočnejšo intuicijo.
Kaj sploh je intuicija?
Po definiciji je to vedenje, ki se pojavi brez namernega razmisleka. Psihologi so prepričani, da ne gre za nikakršno magijo, pač pa za sposobnost hitrega povezovanja namigov na podlagi preteklih izkušenj, ki pridejo iz nezavednega. Naši možgani v trenutku prikličejo izkušnje dolgoročnega spomina in na podlagi preteklih podobnih izkušenj pripravijo oceno glede na informacije, s katerimi razpolagajo.
Gre za podoben avtomatizem, do katerega lahko pride denimo med vožnjo po avtocesti, ki poteka brez posebnosti. Misli odtavajo, mi pa vozimo kot pod vplivom hipnoze. Podoben proces steče ob prvem vtisu, ko človeka ocenimo na podlagi subtilnih, predvsem telesnih namigov, ki nam jih nezavedno ponuja.
Šesti čut nikakor ni nezmotljiv – največkrat ga spotaknejo predsodki, želja po ugajanju drugim ali v spomin vsajene ideje in spoznanja, ki v resnici niso naši. Se pa nanj po drugi strani najpogosteje lahko zanesemo ravno v primeru prvega vtisa, kadar nam preti prevara ali druga nevarnost, kadar ocenjujemo spolno orientiranost drugega človeka in pri snovanju novih idej.
Ste imeli izjemno uspešnega sošolca, ki mu danes v vsakdanjem življenju nikakor ne gre? Zanimivo, intuiciji dober uspeh v šoli navadno prej škodi kot pa koristi. Preprosto zato, ker vsa naložena znanja preglasijo notranji kompas do te mere, da človek ponavlja vselej iste napake in je tudi lažje zaveden.
Želite okrepiti ali ponovno odkriti svoj šesti čut? Preizkusite naslednje vaje ter trike:
- meditacija, trening čuječnosti
- poslušajte eno skladbo, ne da bi zraven počeli karkoli drugega
- pojejte obrok v popolni tišini
- vizualizirajte različne možne scenarije
- poslušajte in opazujte svoje telo, ki zrcali vaša notranja občutja
- opazujte zvezdno nebo ali oblake podnevi.
Najlažji in najhitrejši pa je preizkus s kovancem:
pred odločitvijo vsaki od možnosti pripišite eno plat. Nato kovanec vrzite v zrak in ocenite svoja občutja. Si želite, da bi padla cifra? Potem je to odločitev, ki vam jo narekuje vaš šesti čut, čigar nemi krik vas je verjetno pripravil tudi do tega, da ste ta članek prebrali do konca.
Prisluhnite aktivni podkastu!
Ana Zrimšek o prehrani žensk
V tokratni epizodi Aktivni podkasta je z nami Ana Zrimšek, strokovnjakinja na področju prehrane žensk v obdobjih zanositve, nosečnosti in po porodu. Zaupala nam je vse, kar moramo vedeti o prehrani v omenjenih obdobjih.
Kaj lahko storimo, če je do nosečnosti prišlo nenačrtovano in zaradi tega prej nismo poskrbeli za ustrezen življenjski slog? Kako lahko omilimo nosečniško slabost? Zakaj nastane nosečniški diabetes? Lahko ustrezna prehrana poskrbi za lažji porod? Kaj je še posebej pomembno v času po porodu? Vse to in še več v novi epizodi Aktivni podkasta.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?