Kdor svoje možgane izzove, jih dolgo obdrži v formi, pravijo znanstveniki. Eden od izzivov je lahko tudi učenje novega jezika.
Ali, na primer, branje kitajskih pismenk.
Naši možgani so vse življenje usmerjeni v iskanje nečesa novega
Tako kot je gibanje potrebno za vzdrževanje fizične kondicije, so miselne igre in drugi izzivi nujno potrebni za vzdrževanje mentalne kondicije. Bistveno je torej, da svoje možgančke dodobra zaposlimo. V vseh obdobjih svojega življenja.
Zato bodite radovedni, raziskujte, nikoli se ne nehajte učiti novih stvari. Igrajte se, barvaje, rišite, pišite. Če vam to ni všeč, se preizkusite v igranju instrumenta. Ali se lotite ročnih del. Če se vam tudi to zdi dolgočasno, pa se lahko začnete učiti novega jezika.
Preizkusite se v branju kitajskih pismenk
Kitajščina ni preprosta in verjetno vas bo šokiral podatek, da tudi tri desetine kitajskih prebivalcev sploh ne govori kitajsko. Večina se namreč sporazumeva v katerem od narečij, ki se med seboj pogosto tako razlikujejo, da se govorci ne razumejo. Vse pa združuje skupna pisava.
V spodnjem videu ShaoLan prek preproste lekcije prikaže ozadja in pomene pismenk — od preprostih oblik, pa do bolj zapletenih pojmov. Temu lahko rečemo preprosta kitajščina (Chineasy).
Preverite še: Pravilo petih ur, s katerim postanete bolj uspešni
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem