Že ena čajna žlička soli dnevno lahko naredi ogromno razliko.
Statistika kaže, da ima v svetovnem merilu vsak četrti človek v starosti od 25 do 64 let zvišan krvni tlak, tudi skoraj polovica odraslih prebivalk in prebivalcev Slovenije. Res je, da s starostjo odstotek še narašča, a v zadnjih letih za hipertenzijo pospešeno zbolevajo tudi mlajše generacije.
Pri nekaterih je stanje pogojeno z vplivi dednosti, pri drugih do zvišanja krvnega tlaka pride zaradi različnih bolezenskih stanj, pri večini pa gre za posledico sodobnega življenjskega sloga. Na prva dva razloga ne morete vplivati, pri tretjem pa lahko že z nakaj majhnimi spremembami v vsakdanjem življenju naredite ogromno razliko.
1. Gibanje, gibanje, gibanje
Sodoben, pretežno sedeč način življenja človeškemu telesu, ki je bilo ustvarjeno za gibanje, ne dela ravno usluge. V hitrem vsakdanu modernega časa je težko najti čas za dosleden sistem vadbe in rekreacije, a za spremembe so dovolj že vsakodnevne, drobne odločitve, ki spodbujajo gibanje: hoja po stopnicah, sprehod po pisarni, skok po okusno hitro malico v bližnjo trgovino, lahkoten sprehod v naravi po službi, igra z otroki ...
Načinov, da telo spravite v pogon, je resnično veliko, res pa je, da je prvi korak vedno najtežji. Nikar ne odlašajte, naredite ga, ker se vam bo na koncu zagotovo izplačal!
2. Stres ni vaš prijatelj
Tudi pretirano izpostavljanje stresu lahko povzroči dvig krvnega tlaka. Naj pojasnimo: izvor stresa je stresor, to je dogodek, situacija, oseba ali stvar, ki jo doživljamo kot stresno. Predvsem nepotrpežljivost in pogost občutek časovne stiske napovedujeta razvoj povišanega tlaka.
Najbolj učinkovito se lahko stresa znebite tako, da odstranite stresor, ki ga povzroča. A to vedno žal ni mogoče. Praviloma lahko namreč vplivate le na vaše zmožnosti za soočanje s stresom. To lahko naredite na ravni telesnih občutkov ali na ravni misli. Poznamo številne tehnike sproščanja, kot so meditacija, joga, dihalne tehnike ali terapevtske dejavnosti, z izvajanjem katerih lahko pomagate ohranjati zdrav krvni tlak.
3. Že ena čajna žlička soli dnevno lahko naredi ogromno razliko
Krvni tlak lahko do neke mere znižate tudi z zmanjšanjem vnosa natrija. Že ena čajna žlička kuhinjske soli manj na dan, naj bi naredila precejšnjo razliko. Toda natrij najdemo v praktično vseh živilih, zato je smiselno poiskati takšna, ki vsebujejo manj soli, kot njihovi klasični ekvivalenti - a seveda NE na račun okusa!
Božanski okus tudi s 25 % manj soli
Lep primer takega živila je kruh Krpan - okus pravega junaka z manj soli, ki so ga lansirali v Žitu. Njegova glavna prednost je ta, da vsebuje 25 % manj soli, glede na slovensko povprečje kruhov, a je kljub temu izjemno okusen. Prepoznali ga boste po edinstveni obliki srca, z rjavo skorjico in mamljivo mehko, elastično sredico.
V Žitu želijo s svojim novim junakom ozaveščati potrošnike, da posegajo po prehransko ugodnejših izdelkih ter prispevati k njihovem manjšem dnevnem vnosu soli. Kruh Krpan je popolna izbira za vsakogar, ki ceni dober, kakovosten kruh. Ima mamljivo srce in karakter slovenskega junaka Krpana: je dobrosrčen, močen, preprost, dober, krepak, slovenski. Točno tak, kot ga imamo radi, a s kar četrtino manj soli, kot njegovi kruhovski prijatelji.
Če torej vašo vsakodnevno prehrano obogatite z veliko sadja, zelenjave, polnozrnatih žitaric, pustih beljakovin in mlečnih izdelkov z nizko vsebnostjo maščob, hkrati pa omejite vnos živil z visoko vsebnostjo nasičenih maščob in sladkorja, ter dodate še redno zmerno gibanje in sproščanje lahko to pomembno izboljša vaš krvni tlak in vas oskrbi z energijo za mnoga leta nepozabnih dogodivščin.