Nov svetovni rekord: Izmerjena temperatura nad 50 stopinj!

14. 8. 2023

Na meteorološki postaji v Agadirju na jugu Maroka so v petek namerili 50,4 stopinje Celzija, kar je nov rekord na državni ravni, je v nedeljo sporočil generalni direktorat za meteorologijo (DGM).

Prejšnji rekord je bil izmerjen 13. julija (49,9 stopinje) v Smari v Zahodni Sahari, poroča DGM. To je prvič, da je izmerjena temperatura v Maroku presegla 50 stopinj, je sporočila državna meteorološka služba. 

Niz vročinskih valov v Maroku

Od začetka poletja je celotno maroško ozemlje prizadel niz vročinskih valov, ki so temperaturo dvignili na rekordno raven. »Ta vročinski val je posledica prihoda mase suhega in vročega zraka z juga, ki je zlasti v petek, 11. avgusta, in soboto, 12. avgusta, povzročil opazen dvig temperature, ki je presegla mesečno povprečje za 5 do 13 stopinj," je dejal DGM v izjavi.

Nov svetovni rekord: Izmerjena temperatura nad 50 stopinj!
Profimedia

Gozdni požari

 Vročinski val je v zadnjih dneh povzročil gozdne požare na severu države, v bližini Tangerja in vzhodneje, v provinci Tazi, poročajo novinarji AFP s terena. Ti požari, omejenega obsega, ki pa so jih podžgali močni vetrovi, so poškodovali in uničili na stotine hektarjev gozda. Zaenkrat ni žrtev. 

Svetovne znamenitosti, ki jih letos ne boste mogli obiskati ali videti

Preberite še: Se ob vodi ali morju počutite mirno in spokojno? Obstaja 5 razlogov, zakaj je tako!

Julij 2023 daleč najtoplejši mesec v zgodovini

Evropska služba Copernicus je objavila, da je julij 2023 daleč najtoplejši mesec v zgodovini, in sicer za 0,33 stopinje toplejši od julija 2019, ki je bil doslej rekorder. V Maroku pa je letošnji julij četrti najtoplejši julij po letu 1961. Vendar pa DGM v prihodnjih dneh napoveduje rahel padec temperature na severu magrebske države.

Preberite še: Narava je prava umetnica: koze na drevesu, mavrična drevesa, pravljični slapovi in pikčasta jezera