Psihologinja razkriva, kako vzgojiti srečne otroke: TA metoda je najboljša, toda med starši najmanj priljubljena

26. 1. 2025
Deli
Vsak starš si želi vzgojiti srečne otroke, toda včasih se pri vzgoji kljub najboljši volji lahko nekoliko zaplete. (foto: Profimedia)
Profimedia

Vsak starš si želi vzgojiti srečne otroke, toda včasih se pri vzgoji kljub najboljši volji lahko nekoliko zaplete. 

Nekaj desetletij nazaj je bila med najbolj pogostimi oblikami vzgoje otrok avtoritativna vzgoja, ki je na račun strogosti pri marsikaterem otroku povzročila več škode kot koristi. V današnji vzgoji pa smo priča pojavu njenega popolnega nasprotja in sicer permisivne vzgoje, ki pogosto pripomore k razvajenosti in pomankanju čuta za odgovornost tudi v odrasli dobi.

Če kot starši želite vzgojiti srečne otroke, vas gotovo zanima, kakšna je zlata sredina. Otroška psihologinja, dr. Tovah Klein razkriva učinkovito metodo vzgoje, ki pa je med starši tudi najmanj priljubljena.

Preberite še:

Srečne otroke lahko v prvi vrsti vzgojite tako, da jim dovolite izražati vso paleto različnih čustev

Otroška psihologinja v prvi vrsti poudarja, da za vzgojo srečnih in zdravih otrok pomembna celotna paleta čustev. Kaj to pomeni v praksi? V kolikor želijo starši vzgojiti zdrave in srečne otroke, morajo dovoliti, da otroci čutijo vsa čustva, med katerimi so tudi takšna, za katera bi jih najraje obvarovali ter olajšali njihovo žalost in trpljenje.

Raje v zaporu kot na svobodi: “Nekatere bi celo plačevale za bivanje tu”

»Starši pogosto mislimo, da je vzgoja srečnih otrok to, da jih animiramo za nenehne občutke sreče. Toda otroci znajo sami najti razloge za veselje in srečo, toda teh čustev ne morejo čutiti ves čas, tako kot tudi mi odrasli ne,« pravi Kleinova. Poudarja, da je otrokom potrebno dovoliti čutiti in izraziti vse vrste čustev. Tudi jezo, bes, žalost in razočaranje.  

Mama z otrokom.
profimedia

Dragocena popotnica za otroke je, da jih kot starši naučite, kako se spoprijeti z morebitnimi stiskami

Psihologinja staršem svetuje, da ob različnih izražanjih čustev, otrok ne prekinjajo in tolažijo, kot so morda to počeli njihovi starši. Ravno nasprotno, otrokom naj držijo varen prostor, da sprejmejo in predelajo svoje občutke ter jih naučijo, kako se pomiriti z njimi. To je odlična popotnica, ki jo lahko dajo otrokom, ki se bodo na ta način bolje pripravili na življenje, ki ni vedno posuto z rožicami.

Ob tem je potrebno opozoriti, da to takšna metoda vzgoje ne pomeni, da starši svojega otroka ob morebitni čustveni stiski povsem ignorirajo. »Otroku lahko na primer pomagate tako, da se počuti varno, da lahko zaupa kaj ga tare in to pove ali napiše ter negativne emocije globoko prediha,« svetuje Kleinova.  

Notranja moč izvira iz tega, da ob čutenju globokih in intenzivnih čustev, kot sta na primer žalost in jeza, ta naboj dovolimo občutiti skozi telo in postopoma napetost sama popusti, poudarja Kleinova. Pri tem še svetuje, da je otroku ob njegovem izražanju intenzivnih čustev zelo dobrodošlo zavedanje, da sta starša ob njem prisotna in nista jezna ter ga zaradi njegovega doživljanja ne bosta kar zapustila.

Starši lahko svojemu otroku poleg naštetega podarite še eno izjemno popotnico in sicer, da ga naučite verjeti vase in v svojo moč, da lahko preseže vse težave.

Povzeto po: cnbc.com

Dve živili pospešujeta staranje in sta gorivo za raka: po 40. letu se jima izogibajte